Nako’dan Haraşo Örgülü Hırka Yapılışı (anlatımlı)

Nako’dan Haraşo Örgülü Hırka Yapılışı (anlatımlı)
18 Nisan 2013 tarihinde eklendi, 1.497 kez okundu.

Haraşo Örgülü Top Hırka Yapılışı

Sizlere birbirinden güzel örgü modeli paylaşmaya devam ediyoruz ve edeceğiz hanımlar… Bu makalemde Haraşo örgülü top hırka modelinin yapılışından bahsedeceğim. Nako tarafından tasarlanan bir model olmak üzere ve çok beğenilen bir modeldir. Bir çok bayan nasıl yapıldığı bilmiyor fakat ben bu makalemde sizlere bu modelin nasıl yapıldığını güzel bir açıklama şekli ile paylaşacağım.

Öncelikle malzemeleri aldıysanız modelimizi örmeye başlayabilirsiniz. Modelin videolu anlatımı elimizde mevcut değil. Yapacak olan bayan arkadaşlarıma şimdiden kolay gelsin.

Haraşo Örgülü Hırka Yapılışı anlatımlı

Haraşo Örgülü Hırka Yapılışı anlatımlı

MALZEME: Nako Ankara Tiftik

RENK NO: 217(Altı yumak)

ŞİŞ NO: 5

ÖRGÜ ŞEKLİ: Düz örgü,iki+iki lastik

ARKA: 88 ilmek başlanır, iki sıra haraşo örülür. bir sıra düz örülerek top modeli uygulanır.

TOP MODELİ: Bir ilmek şişten çıkarılmadan iplik önce öne alınıp ters, sonra arkaya alınıp düz, tekrar öne alınıp ters, tekrar arkaya alınıp düz şeklinde örülerek bir ilmek beş ilmek haline getirilir. Diğer ilmeklere geçmeden bu beş ilmek üç sıra önlü-arkalı örülür ve beş ilmek birlikte toplanarak kesilir, hemen yanındaki ilmeğe geçilir. beş ilmek düz örülerek sonraki ilmeklerde tekrar aynı işlem yapılarak sıra tamamlanır. bir sıra düz örülerek bu sefer toplar düz örülen beş ilmeğin ortasına gelecek şekilde yapılır. bir sıra düz örgü Örülüp, top model uygulanır. iki sıra haraşo örülerek aynı işlem tekrar edilir. iki sıra haraşo örülerek düz örgüye geçilir. Toplam atmışdört santimetre örülerek kol evi için yanlardan üç+iki+iki ilmek kesilir. Yirmidört santimetre örülerek omuzlar için ayrılan yirmi’şer ilmek bir defada kesilerek ortada kalan otuzdört ilmek bekletilir.

Haraşo Örgülü Hırka Yapılışı şeması

Haraşo Örgülü Hırka Yapılışı şeması

ÖN: Kırkdört ilmek başlanır, iki sıra haraşo örülür. Arka bedende uygulanan top model sıralı işlemler tekrar edilerek ön bedende uygulanır Model örülüp düz örgüye geçildiğinde ön ortadan sekiz ilmek iki+iki lastik olarak örülür. Toplam atmışdört santimetre’de kol evi için yandan üç+iki+iki ilmek kesilir. Ondokuz santimetre’de bir adet ilik açılır. bir santimetre daha örülerek yaka için on+yedi ilmek kesilir. Kalan yirmi ilmek kol evi yirmidört santimetre’e tamamlanınca bir defada kesilerek bitirilir.

KOL: Ellidört ilmek başlanır, iki sıra haraşo örülür. bir sıra düz örülerek bedendeki model uygulanır ve düz örgüye geçilir. beş santimetre’de bir yanlardan bir’er ilmek artırılıp atmışdört ilmeğe ulaşlır. Toplam kırkbeş santimetre olunca kol evi için yanlardan üç+iki+iki ilmek kesilerek her sırada yanlardan bir’er ilmek eksiltilir. Yirmiiki ilmek kalınca omuz çevresini vermek için kenarlarda iki kere üç’er ilmek kesilir. Son sırada yanlardan iki kere üç’er ilmek kesilir, kalan ilmekler iki’şerli kesilerek bitirilir.

YAKA: Hırka dikildikten sonra ön kısımlarda onsekiz’er ilmek çıkarılır. Arkada kalan otuzdört ilmek şişe takılarak toplam yetmiş ilmek olarak oniki santimetre iki+iki lastik örülür. Yakanın her iki kısmında ön bölümünde karşılıklı birer tane ilik açılır.

Bağcık: Altı ilmek atmışiki santimetre iki+iki lastik örülerek önlerde açılan iliklere geçirilir.

 

Bir önceki yazımız olan Hisar'ın 85 Parça Yemek Takımları İle Keyifli Sofralar başlıklı makalemizde hisar 85 parça yemek takımları ve hisar yemek takımları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Yeni trend puantiyeli gömlek modelleri
Yeni Tasarım “Puantiyeli Gömlek Modelleri” Çok Şıklar!

 Puantiyeli Gömlek Modelleri Çok Şıklar Yeni yılda gömlek almadan önce mutlaka bu yeni tasarım olan puantiyeli gömlek modellerine bir göz...

Kapat