Nar hakkında bilmeniz gerekenler!

Nar hakkında bilmeniz gerekenler!
16 Şubat 2012 tarihinde eklendi, 1.366 kez okundu.

nar nedir narın faydaları narın zararları nar suyunun faydaları nar hakkında bilgiler bilmeniz gereken herşey

“Çarşıdan aldım bir tane, eve geldim bin tane” demiş atalarımız nar için, gerçektende öyle yahu, alıyorsun bir tane nar ve yarıyorsun ikiye, bir de bakıyorsun ki bir adet aldığın bar olmuş sana bin adet nar. Fiziksel özelliği anlamında bu şekilde gözüken nar, vitamin deposu olma açısından da aynı etkiyi bizlere hissettiriyor. Öyle ki, nar içerisinde yer alan vitaminler ile tam bir şifa kaynağı, binbir derde deva olabilecek faydalar sağlayan nar, bu yararları ile çoğu rahatsızlığın önüne engel olabiliyor. İsterseniz daha fazla uzatmadan, nar ve sağladığı faydalar konusunda gelin hep birlikte bilgi sahibi olalım… Bakalım nar hangi hastalıklara iyi geliyor ve hangi faydaları sağlıyor…

Nar nedir? faydası ve zararı nelerdir?

1- KANSERE KARŞI KORUYUCU ETKİSİ VAR

Antioksidanlar, bizi kanserden ve kronik dejeneratif hastalıklardan (yaşlılık ve kaza gibi travmalar sonrası oluşan rahatsızlıklar) koruyan en güçlü silahlardır. Hepimizin kış aylarında taze veya taze sıkılmış olarak yemeyi tercih ettiği nar ve nar çekirdeği, yüksek dozda polifenolik bileşikler, tanen ve antosiyoninler içerirler ki; bu maddeler bilinen en güçlü antioksidanlar. Bunun yanı sıra içerisinde bulunan antisiyanidin, siyanidin, ellajik asit gibi antioksidanlar sayesinde östrojen hormonu sentezlenmesini engelleyerek, göğüs kanseri hücrelerinin üremesine karşı etki gösterdiği yönünde araştırmalar bulunuyor. Ayrıca son zamanlarda nar suyunun prostat kanserinin önlenmesinde doğal bir antioksidan olduğu konusu da gündemde. Güçlü antioksidan özelliğiyle adeta sihirli bir meyve gibi nitelendirilen narın, bağışıklık sistemini güçlendirerek, pek çok hastalıktan korumaya yardımcı olduğu da biliniyor.

2- C VİTAMİNİ İÇİN ETKİLİ BİR KAYNAK

Nar, suda eriyen vitaminlerden olan C vitaminini yüksek miktarda içeriyor. 100 ml nar suyu, yetişkin bir insanın günlük C vitamini gereksiniminin yüzde 16’sını karşılıyor. Ayrıca C vitamini yanında B vitaminlerini, demir, fosfor, sodyum, potasyum, çinko ve magnezyum minerallerini ve pektin denilen diyet lifini de içeriyor.

3- NAR YİYEN, KALBİNİ DE KORUR!

Narın en önemli özelliklerinden biri de kalbi koruması. Yapılan araştırmalara göre narda, serbest radikallere karşı güçlü etkisi olan çeşitli vitamin, mineral, enzim ve antioksidanlar bulunuyor ve bu zengin içerik, özellikle kardiyovasküler hastalıklarla mücadelede önemli bir etki gösteriyor. Yine içerisinde bulunan antioksidanlar ve diyet lifi sayesinde kandaki kötü kolesterol olarak nitelendirilen LDL’nin düşmesine yardımcı oluyor. Kötü kolesterolün damar çeperini delip duvara yerleşmesini ve tıkanıklıklar oluşturmasını önleyerek damar sertliğine karşı koruyucu, damar elastikiyetini artırıcı özellik gösteriyor. Kan basıncında artışa sebep olan ACE adlı enzim aktivitesini azaltarak, kan basıncını düşürücü etki sağlıyor ve bu sayede hipertansiyon hastaları için fayda gösteriyor.

4- NAR ÇEKİRDEĞİ GÜZELLEŞTİRİYOR

Narın çekirdeği de güzellik kaynağı. Nar çekirdeğinin antioksidan ve kolajen yapımını uyarıcı etkilerinden ötürü hem cilt kanserinden koruyucu hem de güzelleştirici etkisi bulunuyor. Bu sebeple nar çekirdeği yağından yapılan sabun ve cilt bakım ürünleri uzun zamandır birçok ülkede oldukça revaçta. Cilt sıkılaştırıcı, kırışıklık giderici ve tazeleyici, pürüzsüz görünüm verme özellikleriyle de nar, kadınların ihmal etmemesi gereken bir meyve olarak dikkat çekiyor.

5- İYİ BİR YAĞ SAVAŞÇISI

Yapılan bir araştırmaya göre nar suyunun karın çevresindeki yağları azaltmada etkili olduğu belirlenmiş. Bu araştırmaya göre, her gün içilen nar suyunun sadece 1 ay içinde karın çevresindeki yağ hücrelerinin gelişimini yavaşlattığı tespit edilmiş.

Bir önceki yazımız olan Adaçayının faydaları nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
İğde nedir iğdenin yararları nelerdir
İğdenin Faydaları Nelerdir?

iğdenin yararları iğde nedir iğde nerede yetişir iğde nasıl yenir iğde hakkında tüm bilgiler Şifalı bitkiler ve faydalarından bahsetmeye devam...

Kapat