Öksürük tedavisinde kullanılan bitkisel yöntem!

Öksürük tedavisinde kullanılan bitkisel yöntem!
16 Şubat 2012 tarihinde eklendi, 1.361 kez okundu.

öksürük nedenleri öksürüğe iyi gelen bitkiler öksürük neden oluröksürük nedir ne ile geçer?

Özellikle ciğer hastalıkları ile birlikte ortaya çıkan ve fazlasıyla can sıkan öksürük, kuru veya benzeri şekillerde oluşabilir. Fazlasıyla can sıkıcı olabilen öksürük, nefes alabilme konusunda da bizlere çeşitli sıkıntılar yaşatabilir. Genel olarak soğuk algınlığı ve benzeri hastalıkların ortaya çıkması ile başlayan ve bu hastalıklar geçmeden bitmeyen öksürük ile ilgili sizlere çeşitli bilgiler sunmak istiyorum… Öksürük ve tedavisi konusunda bilgi sahibi olmak istiyorsanız, sizler için hazırladığımız yazımızı mutlaka okumalısınız dostlar…

Öksürüğe iyi gelen bitkiler

Soğuk algınlığı denince ilk akla gelen bitkilerden birinin ıhlamur çiçekleri olduğunu belirten Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, ıhlamur çiçeklerinin “iltihap giderici” etkiye sahip olduğunu söyledi.

Bu etkinin deneysel olarak kanıtlandığını söyleyen Prof. Dr. Erdem Yeşilada, ıhlamur içerisindeki bileşenlerden bazılarının (flavonoit) iltihap giderici ve ağrı kesici etki gösterirken, bazı bileşenlerin (müsilaj) de boğazı yumuşatarak, tahrişi önlediğini ve soğuk algınlığı şikâyetlerini hafiflettiğini belirtti. Prof. Yeşilada, ıhlamurun vücut üzerindeki etkileri konusunda şunları kaydetti:
“Özellikle soğuk algınlığı riskinin arttığı sonbahar ve kış dönemlerinde doğanın bizlere sunduğu bu etkili ve güvenilir silahlardan yararlanmak en akılcı yaklaşım olacaktır. Hiç şüphesiz, öncelikli hedef; hastalığa yakalanmamaktır. Bu konuda bağışıklığı destekleyici bu tip ürünler koruyucu olarak yararlı olabilmektedir. Hastalığa yakalanma durumunda ise bu tip ürünlerden, temel tedavinin yanı sıra şikâyetlerin hafifletilmesinde de yararlanılabilir.”

AYVA VE IHLAMUR BOĞAZI RAHATLATIR

Prof. Dr. Erdem Yeşilada, öksürüğü yatıştırmak ve boğazı yumuşatmak için ıhlamur çiçeği ve ayva tohumunun birlikte kullanılmasını önerdi.

“Ayva meyvesi ve yaprakları da taşıdığı bileşenler nedeniyle öksürüğün giderilmesine yardımcı olmaktadır. Ayva ve ıhlamur karışımından elde edilen çaya şeker yerine bal ilave edilebilir. Böylece öksürük ve soğuk algınlığı belirtileri daha etkili şekilde kontrol altında tutulabilir.

Bir önceki yazımız olan Basenler nasıl eritilir? başlıklı makalemizde basenler nasıl eritilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Defne tohumu nedir ne işe yarar
Defne tohumunun faydaları

defne tohumu defne tohumu ne işe yarar defne tohumu yararları defne tohumu ne işe yarar Şifalı bitkiler sunumlarımıza devam ederken,...

Kapat