Örgü İşi Simli Şal Örneği ve Açıklamalı Yapılışı

Örgü İşi Simli Şal Örneği ve Açıklamalı Yapılışı
16 Şubat 2013 tarihinde eklendi, 1.435 kez okundu.

örgü işi simli şal modeli örneği nasıl yapılır detaylı resimli anlatımlı açıklamalı yapılışı

Örgü işin konusunda profesyonelleşmiş eller tarafından hazırlanan gerçekten çok şık bir ‘örgü simli şal’ modeli ve detaylı anlatım yapılışı ile sizlerleyiz kızlar. Özellikle örgü giyim konusunda vazgeçilmezler içerisinde yer alan ve birçok kıyafet ile kombinlenebilmesinden dolayı kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilen ‘şalın’ sizler için seçtiğimiz bu özel seçeneğine bayılacak ve bu harika şalı kendiniz için hazırlamak isteyeceksiniz. Yazımın girişinde bu şal modelinin her ne kadar profesyoneller tarafından yapıldığını söylesem de sizlerin de özel çabalar ile bu harika şalı hazırlayabileceğinizi düşünüyorum.

Özel rengi, tasarımı ve üzerinde yer alan simlerin yarattığı görsellik avantajları ile tam anlamda harika diyebileceğimiz bir yapıya sahip olan ‘simli şal’ modelinin yapılışıne dilerseniz buyrun birlikte bakalım ve bu harika parçayı kendimiz için hazırlayalım… 

Örgü İşi Simli Şal Örneği ve Açıklamalı Yapılışı

örgü simli bayan şal modeli yapılışı

Zorluk derecesi     :     Orta
İlgili şiş numaraları     :     4
Yaş grubu     :     Yetişkin
Örgü şekli     :

Düz-ters örgü, haraşo
Gerekli malzemeler     :     Moher Simli Special 10275GK (2 yumak)
Mevsim     :     Sonbahar, Kış, İlkbahar

Yapılışı:

ÖRNEK YAPILIŞI:

1.sıra: 1 kenar ilmeği, 1 haraşo, 1 dolama, *1 düz, 2 ters, 1 düz, 2 ters, 1 düz, 2 ters, 1 düz, 2 ters, 1 düz, 2 ters, 1 düz, 1 dolama, 1 haraşo, 1 dolama *işaretinden tekrar edilerek dizilip, sıra tamamlanır.

2.ve tüm arka sıralarda; dolama yapılan ilmekle, 1 haraşo örülen ilmek haraşo örülürken, diğer ilmekler geldiği gibi örülür.

3.sıra: 1 kenar ilmeği, 2 haraşo, 1 dolama, *1 düz, 2 ters, 1 düz, 2 ters, 1 düz, 2 ters, 1 düz, 2 ters, 1 düz, 2 ters, 1 düz, 1 dolama, 3 haraşo, 1 dolama *işaretinden tekrar edilerek dizilip, sıra tamamlanır.

5.sıra:1 kenar ilmeği, 3 haraşo, 1 dolama, *1 düz, 2 ters, 1 düz, 2 ters, 1 düz, 2 ters, 1 düz, 2 ters, 1 düz, 2 ters, 1 düz, 1 dolama, 5 haraşo, 1 dolama *işaretinden tekrar edilerek dizilip, sıra tamamlanır.

7.sıra: 1 kenar ilmeği, 4 haraşo, 1 dolama, *1 düz, 2 ters, 1 düz, 2 ters, 1 düz, 2 ters, 1 düz, 2 ters, 1 düz, 2 ters, 1 düz, 1 dolama, 7 haraşo, 1 dolama *işaretinden tekrar edilerek dizilip, sıra tamamlanır.

9.sıra: 1 kenar ilmeği, 5 haraşo, 1 dolama, *1 düz, 2 ters ilmek beraber alınarak 1 ilmek kesilir, 1 düz, 2 ters ilmek beraber alınarak 1 ilmek kesilir, 1 düz, 2 ters ilmek beraber alınarak 1 ilmek kesilir, 1 düz, 2 ters ilmek beraber alınarak 1 ilmek kesilir, 1 düz, 2 ters ilmek beraber alınarak 1 ilmek kesilir, 1 düz, 1 dolama, 9 haraşo, 1 dolama *işaretinden tekrar edilerek sıra tamamlanır.

11.sıra: 1 kenar ilmeği, 6 haraşo, 1 dolama, 2 ilmek beraber alınarak 1 ilmek kesilir, yanındaki 1 ilmek kesilir, yanındaki 1 ilmek kesilir, yanındaki 1 ilmek kesilir, 1 düz, 1 ilmek kesilir, 1 düz, 1 dolama, 11 haraşo, 1 dolama *işaretinden tekrar edilerek sıra tamamlanır.

13.sıra: 1 kenar ilmeği, 7 haraşo, 1 dolama,*1 düz, 1 ilmek kesilir, yanındaki 1 ilmek kesilir, 1 düz, 1 dolama, 13 haraşo, 1 dolama *işaretinden tekrar edilerek sıra tamamlanır.

15.sıra: 1.sıradan itibaren örnek tekrar edilir.

ŞAL YAPILIŞI:

108 ilmek başlanır. Her iki taraftan 4’er ilmek 1+1 lastik örülürken, ortada kalan 100 ilmeğe örnek uygulanır. Örgü boyu 160 cm de ilmekler bir defada kesilerek bitirilir.

Şalın bir tarafında dilim olması için 108 ilmek başlanır ve örnek 15.sıraya kadar örülüp, şala dikilir.

Bir önceki yazımız olan Çok Şık Bir Örgü Bayan Fuları ve Açıklamalı Yapılışı başlıklı makalemizde nako örgü fular modeli yapılışı ve örgü fular yapılışı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Örgü bayan fular modeli
Çok Şık Bir Örgü Bayan Fuları ve Açıklamalı Yapılışı

örgü fular modeli örneği nasıl yapılır açıklamalı detaylı resimli yapılışı sizlerle... Şimdi sizlere tutkunu olacağınız çok özel bir örgü fular...

Kapat