Örgü “Mevsimlik Hırka” Modeli ve Açıklamalı Yapılışı

Örgü “Mevsimlik Hırka” Modeli ve Açıklamalı Yapılışı
25 Aralık 2012 tarihinde eklendi, 1.675 kez okundu.

örgü mevsimlik hırka modeli örneği tasarımı nasıl yapılır nasıl örülür bayan hırkası 2013

Örgü işi yapan maharetli eller tarafından gerçekten muazzam bir görünüm kazandırılarak hazırlanan örgü işi “mevsimlik hırka” modeli ve detaylı anlatım yapılışı ile sizlerleyiz kızlar. Farklı ama göze hoş gelen yapısı ile dikkat çeken bu özel tasarım hırkayı görür görmez hayran olacak ve kendiniz için hemen hazırlamak isteyeceksiniz.

Nako tasarımcılarının son zamanlarda hazırladıkları en etkileyici seçeneklerden bir tanesi olan bu özel hırkayı anlatımı ile birlikte beğenilerinize sunuyoruz. Kendiniz veya sevdiğiniz biri için rahatlıkla hazırlayabileceğiniz bu özel hırkayı kesinlikle kaçırmamalısınız kızlar.

Örgü “Mevsimlik Hırka” Modeli ve Açıklamalı Yapılışı

örgü hırka nasıl yapılır bayan hırkası 2013

Model adı     :     Saten Mevsimlik Hırka
Zorluk derecesi     :     Orta
İlgili şiş numaraları     :     4, 4.5
Beden     :     36
Yaş grubu     :     Yetişkin
Örgü şekli     :

Düz örgü, ters örgü, haraşo, 2+2 lastik örgü

Gerekli malzemeler     :     10470 (5 Yumak), 52 cm Fermuar

Mevsim     :     Her Mevsim

Yapılışı:

ARKA:

4 no.lu şişlerle 100 ilmek başlanır, 10 cm 2+2 lastik örülüp, 4.5 no.lu şişlerle ters örgüye geçilir. Beden boyu 34 cm örülerek kol eviiçin her iki taraftan 4’er ilmek artırılırken, aynı sırada; 4 ilmek ters, 5.ilmeğin içinden 7 ilmek çıkarılarak haraşo örülür, 4 ilmek ters, 5.ilmekten 7 ilmek çıkarılarak haraşo örülür… şeklinde örülerek sıra tamamlanır. Artış yapılan ilmekler haraşo, diğer ilmekler ters örülmeye devam edilir. Sonraki düz sırada 4 ters ilmeklerin her iki tarafından 1’er ilmek haraşo örülmeye başlanırken ilmekler; 2 ilmek ters, 9 ilmek haraşo şeklinde dizilmiş olur. 8 cm bu şekilde örüldükten sonra 2 ters örülen ilmeklerin her iki tarafından 1’er ilmek ters örülmeye başlanır. 2 sıra örüldükten sonra; 4 ilmek ters, 7 ilmek (artırılan ilmekler) bir defada alınarak 6 ilmek kesilir, 4 ilmek ters, 6 ilmek kesilir….şeklinde sıra tamamlanıp yapraklar oluşturulur. Kalan ilmekler 2 sıra ters örülür, tekrar aynı ilmeklerden artış yapılarak yapraklar oluşturulup ters örgüyle devam edilir. Beden boyu 55 cm de her iki taraftan 37’şer ilmek 4 aşamada, sonraki sırada ortada kalan 34 ilmek bir defada kesilerek bitirilir.

ÖN:

52 ilmek başlanır. Ön ortasındaki 2 ilmek beden boyunca haraşo örülürken, kalan 50 ilmek 10 cm lastik örülüp, ters örgüye geçilir. Beden boyu 34 cm örülerek kol evi için bir taraftan 4 ilmek artırılır, arka bedendeki örnek uygulanır. Beden boyu 50 cm örülerek yaka için ön ortasından 5+4+3+3+2+1+1 ilmek kesilir. Beden boyu 55 cm de omuzda kalan 37 ilmek 4 aşamada kesilerek bitirilir. Diğer ön parça da aynı şekilde örülür.

KOLLAR:

Omuzlar dikildikten sonra kol etrafından şişe 80 ilmek çıkarılır, 2+2 lastik örülür. Her iki taraftan 2 sıra arayla 4 defa 1’er ilmek kesilir. 10 cm örüldükten sonra kalan 72 ilmek bir defada kesilerek bitirilir. Diğer kol da aynı şekilde örülür.

YAKA:

Yaka etrafından şişe 132 ilmek çıkarılır. 6 cm 2+2 lastik örülüp ilmekler bir defada kesilerek bitirilir. Fermuar dikildikten sonra yaka içe kıvrılarak dikilir.

Bir önceki yazımız olan Örgü işi "fırın eldiveni" ve açıklamalı yapılışı başlıklı makalemizde örgü işi fırın eldiveni yapılışı ve örgü mutfak ürünleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
örgü erkek yeleği yapılışı
Erkekler için Örgü “Yün Yelek” modeli ve yapılışı

örgü yün erkek yeleği yapılışı açıklamalı detaylı resimli anlatım 2013 erkek yeleği Nako'nun usta elleri tarafından hazırlanan gerçekten özel bir...

Kapat