Örgü şapka modelleri ve yapılışları (resimli detaylı anlatımlar)

Örgü şapka modelleri ve yapılışları (resimli detaylı anlatımlar)
14 Kasım 2012 tarihinde eklendi, 3.819 kez okundu.

örgü şapka modelleri örnekleri resimleri ve detaylı anlatım yapılışları

Kış aylarının en temel giyim ürünlerinden olan ve birçok kişi tarafından bu aylar içerisinde tercih edilen “örgü şapkalar” kış aylarında hazırlanan kombinlerin en değerli parçalarındandırlar. Bu nedenden dolayı herkes kış aylarında örgü şapkalar tercih ederler. Eğer sizde bir örgü şapka ihtiyacı duyuyorsanız, aşağıdaki özel anlatımlara bir göz atmalı ve bu anlatımları hayata geçirmelisiniz hanımlar.

Aşağıda; size, bebeğinize veya eşinize göre 3 ayrı çeşit örgü şapka örneği ve detaylı anlatım yapılışı yer almakta. Bu özel örgü şapkaları, kendi el emekleriniz ile evlerinizde oturduğunuz yerden hazırlayabilir ve ortaya gerçekten mükemmel seçenekler çıkartabilirsiniz hanımlar. Örgü işi yapan kişilerin detaylı anlatımları ile birlikte sunduğumuz örgü şapka örnekleri ve yapılışlarına dilerseniz gelin birlikte bakalım ve bu özel seçenekleri hazırlayalım…

ÖRNEK ŞAPKA MODELİ VE YAPILIŞI -1

Malzemeler :

Evde tek kalmış kalın bir yumak ipliğiniz varsa bu berenin yapılışında kullanabilirsiniz. 5 ya da 6 numaralı şişler.

Berenin yapılışı :

–  Beremizi bir bebek  için öreceksek, 40 ilmekle işe başlayabiliriz.

– Üç-dört yaşlarında bir çocuk için, 50 ilmekle başlıyoruz.

– Yetişkin bir bayan için ise örgümüze, 85 ilmek atarak başlıyoruz.

Beremizin ilk beş sırasını iki düz iki ters örgü ile lastik yapıyoruz. Lastiği bitirdikten sonra, düz örgü örmeye başlıyoruz. 5 sıra boyunca düz örgümüzden sonra 5 sıra da ters örgü uyguluyoruz.

35 sıra bu şekilde ördükten sonra kesintilerimizi yapmaya başlıyoruz. Öncelikle 2 sırada 1 keserek devam ediyoruz. Sonra her sırada kesintilerini yapıp, beremizi bitiriyoruz. Kenarını dikişle birleştirip, tepesini de diktiğimiz beremiz artık kullanıma hazır.

ÖRNEK ŞAPKA MODELİ VE YAPILIŞI -2

Ponponlu Örgü Bebek Şapkası Yapılışı :

Örgümüzü yapmaya şişimize 48 ilmek atarak başlıyoruz.Örgü bere ve şapka modelleri nde genelde alın kısmını dışa doğru kıvırmak için yapılan  lastik örgü tekniği bu örgü berelerin yapımında uygulanmamış , doğrudan lastik örgüsüyle bere örülmüştür.

48 ilmeği bir düz  bir haroşa ( ters örgü), bir düz, bir haroşa örgü şeklinde örerek bere modeli bebeğinizin kulak kısmına doğru yaklaştıkça bir ya da iki sırada bir kenarlardan ilmekler eksilterek örmeye devam ediyoruz. Tepe noktasına doğru yaklaştıkça on – oniki ilmek kaldığında tüm ilmekleri kapayıp  tersten dikiyoruz.En son ponponunuda tepesine dikip beremizi bitiriyoruz.

ÖRNEK ŞAPKA MODELİ VE YAPILIŞI -3

Şiş örgüsü bere..

Yapılışı..

90 ilmekle başladım. bir düz bir ters lastik örgüyle beyaz şeritlere kadar ördüm.sonlara dogru yanlardan birer ilmek azalttım.en son beyaz çizgiden sonra 3 parçaya bölüp ikişer ilmek azaltarak tepeye dogru daha az ilmek bıraktım.en son şişte her ilmegi 2 şer alarak kestim resimli anlatımın size yaralı olacagını düşünüyorum. hem kadın. hem erkek.hemde çocuk beresi aynı yöntemle örülebilir.renkleri zevkinize göre seçerek tabi…

Bir önceki yazımız olan Örgü bolero nasıl yapılır? (Resimli Detaylı Anlatım) başlıklı makalemizde bolero nasıl yapılır ve örgü bolero nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Örgü şapka modelleri ve yapılışları (resimli detaylı anlatımlar) Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. çigdem diyor ki:

    harika! modellerin hepsini uygulamalı işiyorum.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
2013 Bebek yeleği modelleri
Bebek yeleği nasıl yapılır? Bebek yeleği yapılışı (resimli anlatım)

2013 bebek yeleği örneği modeli nasıl yapılır resimli detaylı anlatım ile yapılışı Hanımlar, kış aylarını yaşadığımız şu günlerde bebekleriniz için...

Kapat