Ramazanda Böbrek Hastası Olmayın

Ramazanda Böbrek Hastası Olmayın
29 Temmuz 2012 tarihinde eklendi, 1.114 kez okundu.

Ramazanda yanlış beslenme ve uzun süreli susuzluk böbrek hastalıklarına sebep olabiliyor…

Çok dikkat etmelisiniz hanımlar ramazan aylarında aşırı susuzluk nedeniyle böbrek hastası olmayın. Eğer yaşının ilerlemişse orucunuza biraz ara verebilirsiniz. Sadece yaşlılıktaki bireylere olmuyor 20 ve 35 yaşları arasındaki insanlarda az su tüketimi olduğu için böbrek yetmezliği böbrek ağrıları gibi çeşitli hastalıklar meydana gelmektedir.

Midenizle ilgili bir ağrı çekiyorsanız hemen en yakın bir doktora gözükmenizi tercih ediyorum.

Böbrek

rahatsızlığıolan ancak bunun farkında olmayan kişiler, dikkatli ve kontrollü olmazsa ramazanda değişen beslenme düzeniyle sıkıntı yaşayabilir. Sıcak mevsimlere denk geldiği için vücut sıvı kaybına daha meyillidir. Bu durum sağlıklı bir kişide sorun oluşturmayabilir ancak böbrek fonksiyonları sınırda seyreden bir kişinin böbrek sağlığı bu durumdan olumsuz etkilenir.Özellikle diyabet, hipertansiyon veya kalp-damar hastalığı olanlar, böbrek taşı düşüren veya kum düşürmüş olanlar veya ailelerinde bu hastalıkları geçirmiş yakınları olanlar, gece sık tuvalete kalkanlar mutlaka ramazan öncesi kan ve idrar tahlilleri açısından hekimlerine danışmalıdır.

Ramazan ayında böbrek hastaları, iftar ile sahur arasındaki dönemde su açıklarını kapatamadıklarından, hastalığının farkında olmayan birçok kişi, ramazan sonrası böbrek yetersizliği nedeniyle doktora başvurur. Böbrek yetersizliğinin en kesin tedavisi bol su içilmesidir; dolayısı ile kronik böbrek hastalarının oruç tutmaları sakıncalıdır. Böbrek yetersizliği olanların oruç tutmaları halinde yetersizlik daha da ilerler.

RAMAZANA ÖZEL ÖNERİLER

* Kronik böbrek hastalığınız varsa tuzlu yemeyin.

* Böbrek taşınız varsa kesinlikle vücudunuzu susuz bırakmayın (özellikle ramazanda böbrek ağrılarınız olabilir).

* İftar ve sahur arasında en az 2-3 litre su tüketin.

* Tuzlu yememeye özellikle önem verin.

* Kalsiyum içeren süt ve süt ürünlerini yüksek oranda tüketmeyin. Daha sonra böbrek taşına dönüşecek böbrek kumu dökebilirsiniz.

* Aşırı ve demli çay tüketmeyin.

* Tuzlu kuru yemişlerden uzak durun.

Böbrek taşı olanlar kalsiyum içeren gıdaları, süt ve süt mamullerini yüksek oranda tüketirlerse, böbrek kumu dökebilirler ve bu daha sonra böbrek taşına neden olabilir. Aşırı ve demli çay tüketimi ve tuzlu kuru yemiş de böbrek taşı riskini artırabilir.

Bir önceki yazımız olan Bağırsak Enfeksiyonu Hakkında Bilgiler başlıklı makalemizde Bağırsak Enfeksiyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Eşsiz Saçlar İçin İpuçları
Eşsiz Saçlar İçin İpuçları

Ünlülerin büyüleyici saçlarına sizde sahip olabilirsiniz... Saçlarımın çok güzel ve eşsiz olması için neler yaparım? gibisinden bir çok soru aldık. ...

Kapat