Rengarenk Örgü Bebek Hırkası ve Açıklamalı Yapılışı

Rengarenk Örgü Bebek Hırkası ve Açıklamalı Yapılışı
16 Şubat 2013 tarihinde eklendi, 2.232 kez okundu.

örgü bebek hırkası nasıl yapılır nasıl hazırlanır detaylı resimli açıklamalı yapılışı 

Kız bebekler için hazırlanmış gerçekten çok şık bir ‘örgü bebek’ hırkası ile sizlerleyiz kızlar. İş örgüye geldiği zaman akıllara ilk gelen firmalardan bir tanesi olan Nako’nun usta elleri tarafından rengarenk bir tasarım ile ortaya çıkartılan bu ‘kız bebek hırkasını’ görür görmez çok etkilenecek ve bu özel parçayı kendi bebekleriniz için hazırlama kararı alacaksınız.

Nako tasarımcılarının büyük emekler vererek hazırladıkları ve kullandıkları renklere bakılırsa çokta eğlenceli bir şekilde ortaya çıkardıkları bu örgü hırka modellerine dilerseniz aşağıdaki anlatımdan bir göz atabilir ve bu özel parçayı kendi el emeklerinizi kullanarak hazırlayabilirsiniz. Kız bebeklerinizi soğuk havaların etkisinden kolaylıkla kurtarabilecek olan bu özel hırka modeli rengarenk yapısı ile de onlara çok cici görünümler kazandırabilecek.

Rengarenk Örgü Bebek Hırkası ve Açıklamalı Yapılışı

örgü bebek hırkası modeli

Zorluk derecesi     :     Kolay
İlgili şiş numaraları     :     4
İlgili tığ numaraları     :     2.5
Beden     :     18 ay
Yaş grubu     :     1-2 yaş
Örgü şekli     :     

Düz-ters örgü, 2+2 lastik örgü, haraşo, ajur modeli, zincir, sık iğne, tomurcuk işi
Gerekli malzemeler     :     Lolipop 80532 (1 yumak), Bebe100 208 (1 yumak)
Mevsim     :     Sonbahar, Kış, İlkbahar

Yapılışı:

ARKA:

208 renk no.lu iplikle 70 ilmek başlanır, 3 cm 2+2 lastik örgü yapılır, 80532 renk no.lu ipliğe geçilerek düz örgüyle devam edilir. Beden boyu 20 cm örülerek kol evi için her iki taraftan 3+2+1 ilmek kesilir. Beden boyu 32 cm kalan 58  ilmek bir defada kesilerek bitirilir.

SAĞ ÖN:

208 renk no.lu iplikle 36 ilmek başlanır. 3 cm 2+2 lastik örülüp, 80532 renk no.lu ipliğe geçilerek düz örgüyle devam edilir. Beden boyu 19 cm örülerek yaka için ön ortasından, her düz sırada 3 defa 1’er, 4 sıra arayla 8 defa 1’er ilmek kesilir. Beden boyu 20 cm olduğunda kol evi için bir taraftan 3+2+1 ilmek kesilir. Beden boyu 32 cm de kalan 19 ilmek bir defada kesilerek bitirilir.

SOL ÖN:

Sağ ön beden gibi örülürken, 208 renk no.lu iplik kullanılır.

SOL KOL:

80532 renk no.lu iplikle 32 ilmek başlanır, 2 diş haraşo örülüp, düz örgüye geçilir. Her iki taraftan 2 sıra arayla 12 defa 1’er ilmek artış yapılarak 56 ilmeğe ulaşılır. Kol boyu 20 cm olduğunda kol evi için her iki taraftan, her sırada  4+3+2+1+5 defa 2’şer ilmek kesilir. Kol boyu 28 cm de kalan 16 ilmek bir defada kesilerek bitirilir.

Örgü bebek hırkası modeli yapılışı 2013
SAĞ KOL:

208 renk no.lu iplikle sol kol gibi örülür.

YAKA ve ÖN BORDÜRLER:

80532 renk no.lu iplikle ön ortalarından ve yaka etrafından şişe 136 ilmek çıkarılır. İlmekler; 2 ters, 2 düz, 1 dolama, 2 ters, 2 düz, 1 dolama….şeklinde dizilerek 4 cm diyagram uygulanıp, bir defada kesilerek bitirilir.

KOL BORDÜRLERİ:

80532 renk no.lu iplikle kol etrafından şişe 36 ilmek çıkarılır, 4 cm diyagram uygulanıp, bitirilir.

KELEBEK MOTİFİ:

80532 renk no.lu iplikle;

Büyük Kanat Yapılışı: 15 zincir çekilerek birleştirilir. İçine; 20 adet sık iğne yapılır. 4 adet örülür.

Küçük Kanat Yapılışı: 10 adet zincir çekilerek birleştirilir, içine 15 adet sık iğne yapılır. 4 adet örülür.

Örülen kanatlara kelebek şekli verilip, beden şemasında gösterildiği şekilde sol ön bedene iğneyle dikilir. Papatya çiçekleri ve tomurcuk işi iğneyle işlenerek yapılır.

KORDON YAPILIŞI:

8 adet zincir çekilip, birleştirilir. İçine 12 adet sık iğne yapılır. Oluşan halkanın ucuna 30 cm zincir çekilip, ön bedene sık iğneyle eklenir.

şema bebek hırkası

Bir önceki yazımız olan Örgü İşi Simli Şal Örneği ve Açıklamalı Yapılışı başlıklı makalemizde örgü bayan simli şal ve örgü şal nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
örgü bebek bere ve hırka modeli yapılışı
Örgü İşi Bebek Hırka ve Bere Modeli Yapılışı

2013 örgü bebek hırka bere modeli nasıl yapılır açıklamalı resimli yapılışı Bebekler için hazırlanan çok şık örgü 'hırka ve bere'...

Kapat