Ressam bere yapılışı detaylı resimli anlatım!

Ressam bere yapılışı detaylı resimli anlatım!
12 Kasım 2012 tarihinde eklendi, 2.466 kez okundu.

ressam bere örneği modeli örgü yapılışı detaylı resimli anlatım

Son zamanların en gözde örgülerinden olan ve özel görünümü ile fazlasıyla dikkat çeken ressam beresi nasıl yapılır detaylı bir şekilde anlatıyoruz hanımlar. Kış aylarının yaklaşması ile birlikte şu aralar bir hayli gündemde olan bu özel bereyi iki anlatım detayı ile birlikte sizlere sunuyoruz. Anlatımına baktığınız andan itibaren kendi el emekleriniz ile rahatlıkla hazırlayabileceğiniz bu özel bereler ile sizlerde kendinize özel bir seçenek hazırlamış olabilirsiniz diye düşünmekteyim.

Hem görünümleri ile hem de soğuk havaların etkisinden kurtarabilme anlamında sizlere önemli avantajlar sağlayabilecek olan ressam bere modellerini yapılışları ile birlikte sunuyorum. Artık değerlendirip, değerlendirmemek sizlerin elinde hanımlar. Ben üstteki seçeneğe başladım bile 🙂 Kimler benimle geliyor? :))

RESSAM BERE YAPILIŞI ( ÖRNEK – MODEL 1)

Ressam beresi nasıl yapılır?

Ressam beresi örülüşü;

Modelin Yapılışı Berenin tepe kısmından 9 ilmekle başlanır, düz sıralarda 1 ilmek örüp,1 ilmek şişe dolanarak artış( ajur ) yapılır, örgünün tersi olan sıralarda tüm ilmekler ters örgü ile örülür. Ajurlar her bir dilimde 9 adet olana dek çoğaltılır. Daha sonra artış yapılmadan örgüye devam edilir ve berenin alt kısmına TOP lar yapılır. Bere istenilen ölçülerde yapılır ve son olarak da 4-5 sıra 1+1 lastik veya yine isteğe göre 2+2 lstik örülüp tüm ilmekler kesilerek kapatılır. Tepeden kenara doğru dikilerek bitirilir.

Tepeye ponpon veya püskül yapılabilinir veya sade bir şekilde kullanılabilinir.

Top modeli;

1 ilmekten 5 ilmek çıkararak yapılır.1 ilmeği örer gibi yapıyoruz şişi çıkarmadan ipliği üstüne doluyoruz tekrar aynı ilmeğe batıp çıkarıyoruz, tekrar ipliği doluyoruz ve son kez aynı ilmeğe batıp bu kez şişi çıkarıyoruz. Ve bu 5 ilmeği 4 kez aynı yerde önlü arkalı örüyoruz. Son sırada tüm ilmekler toplanarak tek ilmeğe düşülür ve yanındaki ilmekler örülerek devam edilir.

Modamla

RESSAM BERE YAPILIŞI ( ÖRNEK – MODEL 2)

Ressam beresi yapılışı

100 ilmek başlıyoruz bunu artırıp eksilte biliriz yapacagımız kişiye göre 5 sıra düz örgü örüyoruz bir ilmek artırıp 2 ilmek kesiyoruz 5 sıra daha örüyoruz sonra 2 düz 2 tor lastik yapıyoruz düz yüzüne geldigimizde düzleri ilmek çeviriyoruz bükme yapar gibi ters yüzünde 2 tor 2 düz örüyoruz düz yüzünde gene düzleri bükme yapıyoruz bunu istedigimiz kadar devam ediyoruz alın genişligi bize kalmış sonra 2 ilmekte bir artırma yapıyoruz züe geldigimizde baklavaları kuruyoruz ben 19 ilmekte bir baklava kurdum 19 ilmek düz örüo bir ilmek  saga dönüyorz bir ilmek tor örüp bir ilmek sola dönüyoruz ters yüzünde tersi ter düzü düz örüyoruz düz yüze geldigimizde bir baklavaları bir ilmek daha dönerek büyütüyoruz düz ilmeklerimizi bitene kadar aynı şekilde devam ediyoruz düzlerimiz bitene kadar aralarda baklava içlerinde artırmalar yaparsak daha güzel oluyor sagdan ve soldan çevirdigimiz ilmekler bittiginde bu sefer aksi yöne  ilmek dönerek baklavalarımızı küçültüyoruz baklavalayı bitirdigimizde kesmeye başlıyoruz her ilmek çevirdigimizde bir ilmek kesiyoruz burda küçük bir  baklava açılmış oluyor onuda 3 er ilmek keserek kapıyoruz  tepede kalan ilmekleri bükmelere devam ederek kesiyoruz ortada ay çiçegi görüntüsü olşuyor yaklaşık 10 ilmek kalana kadar kesme işlemini devam ediyoruz kalan ilmekleri ördügümüz ipi içinden geirerek topluyoruz sıkıştırıp tutturuyoruz ilk başta ördügümüz 5 sıra düz 2 kesme 1 artırmaları ortadan kaptlayıp dikiyoruz şapkanın yan dikişini yapıyoruz şapkamız hazır inşallah anlaşılır bir anlatım olmuştur takıldıgın yer olursa tekrar anlatmaya çalışırım sevgiler.

Bir önceki yazımız olan Kışlık örgü patik örneği ve detaylı anlatım yapılışı başlıklı makalemizde örgü patik nasıl yapılır ve patik yapılışı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
lavanta yağının faydaları
Lavanta yağının saça faydaları nelerdir?

lavanta yağı nedir nasıl kullanılır saça faydaları nelerdir Özellikle güzel kokusuyla bilinen ve birçok kimyasal ürün içerisinde sırf bu özelliği...

Kapat