Salepin faydaları nelerdir?

Salepin faydaları nelerdir?
14 Şubat 2012 tarihinde eklendi, 1.518 kez okundu.

Salepin faydaları nelerdir? salep nedir salep yararları

Soğuk kış günlerinde çokca tüketilen içecekler arasında yer alan salep, vücuda çeşitli faydalar sağlıyor kızlar… Soğuk havaların etkisinden bizleri koruyan ve içimizi ısıtan salepin, bu etkisinin dışında başka ne gibi faydaları var öğrenmek istiyorsanız, sizler için hazırladığımız yazımızı mutlaka okumalısınız. İşte salep ve faydaları;

Salepin Faydalari nelerdir

Salepin Malzemeleri

yarım çorba kaşığı pirinç unu
yarım çorba kaşığı buğday nişastası
3 çorba kaşığı şeker
4 su bardağı süt,tarçın

Hazırlanışı

Pirinçunu, nişastayı ve şekeri bir tencereye koyup karıştırın üzerine sütü azar azar karıştırarak dökün hafif koyulaşıp kaynayıncaya kadar karıştırın( çırpıcı kullanırsanız daha kolay olur) kaynadıktan sonra 5 dk. daha kısık ateşte karıştırarak pişirin. Ficanlara koyup üzerini tarçınla süsleyip servis yapın afiyet olsun.

NOT: Pirinçunu ve nişasta yerine hazır toz salepte kullanabilirsiniz yarım çorba kaşığı.

Salep Hakkında Bilgi:

Salep dondurma üretiminin yanı sıra soğuk kış günlerinde tüketilen ve yüzyıllardır kullanılan bir içecek olan salebin, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde doğal olarak yetişen bazı orkidelerin yumrularından elde ediliyor.

Salebin, soğuk günlerde vücudu sıcak tutan, soğuk algınlığına karşı direnç veren, özellikle sütle hazırlandığında besleyici, geleneksel bir içecek, salebin kronik ishali kesici etkiside var.

”AFRODİZYAK ETKİSİ DE VAR”

Salebin yapıldığı orkide yumrularının içinde bulunan bazı maddelerin, boşaltım sistemi hastalıklarında tedavi edici özelliği bulunuyor.

”Salebin bağırsak rahatsızlıklarına, soğuk algınlıklarına ve öksürüğe karşı etkileri halk arasında çok eski dönemlerden beri bilinmekte ve bu içecek yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca afrodizyak etki göstermektedir. Türklerin saleple tanışması çok eski dönemlere rastlamaktadır. İslamiyetin kabulüyle birlikte, İslam dininin yasakladığı şarap ve kımız gibi alkollü içkilerin yerini boza, şıra ve salep gibi alkolsüz içecekler almıştır. Şıra daha çok yaz aylarında tercih edilirken, boza ve sıcak servis edilen salep kış aylarında içilmektedir.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde padişahlar için hazırlanan kuvvet macunlarına zencefil, kişniş, sinameki, çörekotu, Hindistan cevizi, anason gibi birçok şifalı bitkinin yanı sıra salep de eklenmekteydi. Yine o dönemde kış aylarında sokaklarda güğümlerle salep satılmakta, büyük ve kulpsuz porselen fincanlarda salep içilmekteydi.”

’1 KİLO KURU SALEP İÇİN 2 BİN 600 ORKİDE”
Botanik uzmanlarının, dünya tıbbi bitki ticareti sıralamasında 3. sırada bulunan Türkiye’de, salebin, doğal ortamlarının tahrip edilmesi ve aşırı söküm yüzünden yok olmaya başladığını belirttiklerini dile getirerek, 1 kilogram kuru salep elde edebilmek için ortalama 2 bin 600 civarında orkideye ihtiyaç olduğuna işaret ediliyor.

Türkiye’de yılda 30 milyon civarında, 40 farklı orkide türü yumrusunun toplandığının tahmin ediliyor.

”Bu nedenle Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından salep ihracatı yasaklanmıştır. Eğer, alternatif çözümler üretilmezse salep orkideleri, aşırı söküme bağlı olarak yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır. Salep orkidelerinin doğal çevrelerinde bollaştırılması ve uzun vadede bu orkidelerin korunması, sorunun çözümüne katkıda bulunacaktır. Bazı türlerinin yalnızca Türkiye’de yetiştiği, geleneksel içeceğimizin ham maddesini oluşturan ve ünlü Kahramanmaraş dondurmasına katılık, esneklik ve lezzet vermesi için kullanılan, ayrıca ilaç ham maddesi olarak da yararlanılan salebin, elde edildiği bitkilerin kültüre alınıp yetiştiriciliği artırılarak yok olmasının önlenmesi, acilen ele alınması gereken bir konudur.”

Bir önceki yazımız olan Düzen kuşağı nasıl yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Bebeklerde yemek yememe alışkanlıkları
Çocuğum yemek yemiyor ne yapabilirim?

yemek yemeyen bebek bebeklerde yemek problemi yemek yememe hastalığı Bir türlü yemek yediremediğiniz çocuklarınız konusunda sıkıntılar çekiyorsanız, tüm sıkıntılarınızı bir...

Kapat