Sezeryan Sonrası Normal Doğum Yapılır mı?

Sezeryan Sonrası Normal Doğum Yapılır mı?
23 Temmuz 2012 tarihinde eklendi, 1.338 kez okundu.

Sezeryan sonrası normal doğum yapmak uygun mudur? hepsini bu makalemde bulabilirsiniz…

Sezaryenden sonra normal doğum annenin isteğine göre yapılmakta olup Amerika’da % 60 kadar bir oranda uygulanıyor olmaktadır.

Bu konuda benim bildiğim uzmanlarda ikiye bölünüyor. Kimisi bunun imkansız olduğunu savunurken kimiside yapılabileceği yolunda açıklamalarda bulunuyorlar. Bende sizler gibi merak ederek araştırdım ve sonrasında sizlere aktarmak istedim buyrun hep beraber bakalım.

Sezaryen sonrası normal doğum yapmanın riskleri var mı?

Sezaryen sonrasındaki en önemli risk doğumda eski sezaryene bağlı kesilmiş olan yerin yırtılmasıdır -rüptür-. %1,5–2 dolaylarında olan rüptür şayet suni sancı verildiyse ya da doğum uzadıysa bu risk artacaktır. Rüptür oranı %1,5–2 civarındadır.

En kötü durum rahimdeki yırtılmanın başta fark edilmemesidir. Bu durumda meydana gelecek ciddi bir kanamayla annenin ve bebeğin hayatlarının tehlikeye girer. Acil ameliyat yapılması gerekebilir ve gerekirse rahim alınabilir. Riskleri en aza indirgemek için doğumun ameliyathane şartlarında yapılması gerekir. Genelde doğumun son evresini kolaylaştırmaya yönelik vakum veya forseps yapılır. Bu yardımcı kolaylaştırmaların beraberindeki riskleri de unutmamak gerekir.

Sezaryen sonrası normal doğum ülkemizde neden tavsiye edilmiyor?

Amerika’da ve bazı Avrupa ülkelerinde sezaryen sonrası normal doğum çokça olurken ülkemizde ki kadın doğum uzmanları bunu önermemektedirler. Önermemelerinin iki önemli nedeni vardır. Bunlardan ilki ve en önemli olanı bazı özel hastanelerde ve üniversite hastanelerinde acil ameliyat yapılacağı zaman rahim yırtılıp kanama meydana geldiğinde bunu derhal sağlayamayıp gereken kan naklinin ve taze kanın bulunması zor olmaktadır. Hasta bu nedenle risk altına sokulmamalıdır. Diğer nedense ne yazık ki ülkemizde geriye dönük ameliyat raporlarına ulaşmaktaki zorluk ve sezaryen sonrası hastaya epikriz verilmemesi alışkanlığından dolayı olan endişedir. Sezaryenin ardından normal doğumun yapılabilmesiyle rahimde yapılan ameliyat kesiminin nasıl yapıldığı çok önemlidir.

 

Bir önceki yazımız olan Hamileliğin En Erken Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizde Hamileliğin En Erken Belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Parfüm Markaları
Dünyaca Ünlü Parfüm Markaları

2012 Dünyaca Ünlü Parfüm Markaları sizlerle hanımlar... 2012 Yılının en gözde parfüm trendlerini sizler için bir araya getirdim hanımlar... Her...

Kapat