Sığla Yağı Nasıl Kullanılır?

Sığla Yağı Nasıl Kullanılır?
12 Haziran 2012 tarihinde eklendi, 1.418 kez okundu.

Sığla yağı nedir  nasıl kullanılır yararları nelerdir bu soruların cevapları sizlerle bayanlar….

Sığla yağı Dünyamızın batısında ve doğusunde yetişen şifalı bir yağdır. Büyük ağalardan elde edilen bu yağa sığla yağı denir.

Yağ haline çevrilmemiş sığla yağı mide ağrısına iyi gelerek mide ekşimesini ve mide de çıkan mikropları alabilir. Krem halinde olanı ise ayak ağrılarına ve romatizmalara iyi gelebilir.

Anadolu, Amerika ve Çinde yetişen, 15-20 metre yüksekliğinde, çınar görünümlü bir ağaç olan Sığla Ağacı ve bu ağaçtan elde edilen Sığla Yağı haricen ve dahilen kullanılır. Sığla Ağacı, Günlük ve Buhur olarak da bilinir.

Sığla Yağı yatıştırıcı özelliği nedeniyle özellikle romatizma ağrılarını azaltmakta etkilidir. Mikrop öldürücü etkisi ile özellikle uyuz ve mantar gibi deri hastalıklarında faydalıdır. Cildi yumuşatır ve rahatlatır. Yaraların iyileşmesini hızlandırır. Dahilen kullanıldığında ise göğsü yumuşatır, balgamı söktürür ve nefes darlığını giderir. Vücuda kuvvet verir. Adet söktürücüdür. Çiğnenirse dişetlerini güçlendirir. Başta mide ülseri olmak üzere, mide hastalıklarında faydalıdır.

Sığla Yağı Nasıl Kullanılır

Sığla ağacının kabukları günlük ya da buhur olarak adlandırılır ve tütsü olarak kullanılır. Sığla Yağı ise ilaç olarak ve parfüm yapımında kullanılır. Kuru üzümle birlikte yenirse, zihni açar, öksürüğü keser ve kusmayı önler. Ter kokularını gidermekte etkilidir. Sığla yağı parfüm kokusunun uçmasını engellediği için parfümlerde, cildi yumuşattığı için sabunlarda kullanılır.

Bir önceki yazımız olan Ender Saraç Tüylenme Sorunu başlıklı makalemizde Tüylenme Sorunu hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Mutlu aile
Aile için sözler

Mutlu bir aile için söylenmesi gereken sözler sizlerle bayanlar... Her aile içinde kavgalar, tartışmalar vb... şeyler çıkabilir bu olayları en...

Kapat