Sıkı bir karın için yapılması gerekenler

Sıkı bir karın için yapılması gerekenler
2 Şubat 2012 tarihinde eklendi, 1.682 kez okundu.

Sıkı bir karın için yapılması gerekenler,fit bir vücut,sıkı bir karın için,neler yapılır.

Bayanların ortak isteklerinden birtaneside sıkı bir karına sahip olmaktır. Göbek bölgesindeki yağlardan kurtulmak için bu makalemdeki bilgileri iyice okumanız gerekmektedir. Bu bilgileri iyice okuduktan sonra, sıkı bir karına sahip olabilirsiniz ve hiç korkmadan, bikinilerinizi rahatça giyebilirsiniz.

Ne yemeliyiz ?

Et, balık, yumurta gibi hayvansal proteinlerden mutlaka almak gerekir. Ayrıca tam tahıllı gıdalara da önem verin. Lahana, havuç, turp, pırasa gibi sebzeler ve kuru meyveler de sıkı bir karnı destekleyen yiyeceklerdir. Bol su içme her anlamda sağlıklı olduğu gibi burada da uygulanması gereken bir alışkanlıktır.

Ne yememeliyiz ?
Kızartmadan kesinlikle uzak durulması gerekiyor. Süt, yoğurt, beyaz peynir gibi süt ürünlerini de sınırlamak faydalı olacaktır. Ayrıca beyaz ekmek, kuru sebze, hamur, pasta, pirinç gibi besinlerden de mümkün olduğunca almamak gerekir. Gaz yapmaması açısından ise gazlı içecekler ve sakız, kaçınılması gereken gıdalardandır.

Doğru nefes almak çok önemli
Doğru nefes alıp vermek düz bir karın için en temel şeydir. Doğru nefes alıp verdiğimizde karnımız sıkılaşır, sindirimimiz kolaylaşır ve gaz şişkinliğinin en büyük nedenlerinden olan stres vücudumuzdan atılır.

Spor neden önemli?
Spor ve egzersiz karın için çok önemli. Çünkü spor yağ ve kalori yakmaya yardımcı olurken, sindirim organlarına da masaj etkisi sağlıyor. Ayrıca unutulmaması gereken diğer bir mesele, karındaki gaz şişkinliğinin en önemli sebeplerinden birinin de stres ve üzüntü olduğudur. Bu nedenle spor yapmak mutluluk hormonu salgılamaya da yardımcı olduğundan karındaki şişliği indirger.

Hangi sporları yapmalı?
Temel olarak en az 40 dakikalık yürüyüş, bisiklet, yüzme ve koşu şarttır. Ardından yapılacak karın egzersizleri de ekstra olacaktır. Ayrıca yumuşak sporlar; yani pilates, yoga, stretching (esneme), dans, su jimnastiği gibi spor dalları da karın için çok etkilidir.

Karnınızı sıkılaştıracak bir nefes egzersizi :

Sırtüstü yere uzanın ve bacaklarınızı katlayın. Karnınızın ve göğsünüzün üstüne birer kitap koyun. Her iki elinizi de bu kitapların üstüne koyun. 7-10 saniye süresince burundan nefes alın ve nefesinizi karnınıza doldurun. Ciğerlerinizde ve karnınızda bu havayı 10 saniye boyunca tutun. Daha sonra yavaşça ağızdan nefes vererek tüm havayı ciğerlerinizden ve ardından karnınızdan boşalttığınızı hissedin. Nefes vermeniz biterken karnınızı yapabildiğiniz kadar çukur yapın ve ardından vücudunuzu bırakarak rahatlayın.

Bir önceki yazımız olan Zayıflamanıza yardımcı 10 besin başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
baklagiller
Zayıflamanıza yardımcı 10 besin

zayıflamaya yardımcı besinler yiyecekler bitkiler sizlerle kızlar... Zayıflamak için şu ana kadar çok deneyler  yapılmıştı, sizlere en kolayını sunuyoruz. Günlük...

Kapat