Ter Kokusunu Nasıl Önlerim?

Ter Kokusunu Nasıl Önlerim?
12 Temmuz 2012 tarihinde eklendi, 1.552 kez okundu.

Ter kokusu nasıl oluşur ve nasıl engellenir sorularına cevap bu makalemizde bulabilirsiniz.

Ter kokusu her insanın gıcık aldığı bir sağlık durumudur bu kokuları ve terlemeleri hafife indirmek için sizlere en güzel tedavi şeklini sunuyorum.

Neden bu kadar sürekli ve çok terliyorum diyorsanız. Sağlıklı insanlar yaz aylarında çok terlerler düzensiz beslenen insanlar çok az ve pis kokuda terlerler bunun sebebi sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklardan yararlanmaktır. Sizler için hazırlamış olduğum bu makalame bakarsanız ter kokusunu nasıl önlediğini anlarsanız.

Birinci olarak kendinizi temizleyerek başlıyacaksınız.

1. Kişisel Temizlik

Ter kokusunun şiddeti sizin ter bezlerinizin ne kadar çalıştığı ve cilt üzerinde ne kadar bakteri biriktiği ile ilgilidir. Ter kokusu ağır olan insanlar diğerlerine göre özellikle koltukaltı bölgesinde 2-3 kat daha fazla bakteri taşırlar. Ter kokusuna karşı alınabilecek en iyi önlem başta koltukaltları olmak üzere çok terleyen bölgelerden bu bakterileri düzenli olarak yıkayarak temizlemektir.

2. Kıyafetlerin Temizliği

Kıyafetlerinizin içine sızan ter ters bir zamanda orada olduğunu size hatırlatabilir. Hatta kuruduktan sonra uzun süre aynı yerde kalırsa giysilerinize zarar verebilir. Çok terliyorsanız her gün temiz tişört ya da gömlek giymek, yanınızda yedek kıyafetler bulundurmak işinize yarayacaktır. Ayaklarınız terliyorsa pudra ve bir kaç çift çorabı çantanıza atın.

3. Deodorant

Bazı deodorantlar sizin cilt türünüze uygun olmayabilir ve ne kadar sıkarsanız sıkın ter kokusunu engellemeniz mümkün olmaz. Kendiniz için en iyi deodorantı bulana kadar farklı markalar deneyin. İyi deodorantlar ter kokusuna neden olan bakterileri öldürür ve kokuyu maskeler.

4. Terlemeyi Önleyiciler (Antiperspirant)

Ter kokusu terlemeyle başladığı için teri azaltmak iyi bir çözüm olabilir. Ancak terlemek vücut için gerekli olduğundan bunu fazla abartmamak gerek. Antiperspirant deodorantlar kullanarak başlayabilirsiniz. Ayrıca bir cilt doktoruna danışarak koltukaltı bölgesinde terlemeyi azaltacak kremler alabilirsiniz.

5. Anti Bakteriyel Sabunlar

Ter önleyicilerden ve deodorantlardan istediğiniz sonucu elde edemiyorsanız ve bunlar koltukaltınızda tahrişe yol açıyorsa özel anti bakteriyel sabunlar kullanabilirsiniz. Hassas ciltler için bir diğer çözüm ise talk pudrası ve karbonattır.

6. Beslenmenizi Kontrol Edin

Bol baharatlı, acı yemekler terlemeyi dolayısıyla ter kokusunu arttırabilir. Bu tip yemekler dışında sarımsak, soğan ve alkol fazla ter üretimine neden olur.

7. Stresi ve Siniri Azaltın

Kızgınlık, kaygı, heyecan ve stres ter üretiminin artmasına neden olur. Bu gibi duygu durumlarına karşı kendinizi rahatlatma tekniklerini öğrenin. Örneğin nefes egzersizlerini kullanabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Düşük Kalorili Besinler Nelerdir? başlıklı makalemizde Düşük Kalorili Besinler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
feslegen_01
Sigaraya karşı fesleğen

sigaraya karşı fesleğenin faydaları yararları fesleğen ile sigara bırakma Doğadan gelen mucizevi bir yöntem ile alışkanlık haline getirdiğiniz sigarayı rahatlıkla...

Kapat