Tırnak Batmasına Kesin Çözüm Sizlerle

Tırnak Batmasına Kesin Çözüm Sizlerle
3 Ağustos 2012 tarihinde eklendi, 1.426 kez okundu.

tırnak neden batar tırnak batması nasıl oluşur ve nasıl tedavi edilebilir… 

Tırnakların köşe kısmında meydana gelen ve parmağa doğru bir batma şeklinde gerçekleşen bu durum fazlasıyla can sıkabilir. Yaşattığı ağrılar ile kişileri epey bir zorlayan tırnak batması rahatsızlığını tedavi edebilme noktasında ise tek yapmanız gereken aşağıdaki önerilerimizi yakından takip etmek olacak dostlar.

Tırnak batması neden gerçekleşir, bu batma ile ilgili neler yapılabilir ve tedavisi nasıl yapılabilir gibi tüm detayları aşağıdaki makalemiz ile birlikte sizlere sunuyoruz…

Tırnak sağlığımız, ayak sağlığımızın önemli bir parçası. Son derece acı veren tırnak batıkları yaşam kalitemizi önemli ölçüde etkiler. En çok ayak başparmaklarda olmakla beraber tüm tırnaklarda batık gelişebilir. En çok ayak tırnağının kendi özel yapısından kaynaklanan bu problem yanlış ayakkabı seçimiyle de gelişebilir. Sivri uçlu ayakkabılar giymek tırnaklarda batık gelişimini kolaylaştırabilir. Tırnak mantarı gibi bazı tırnak hastalıklarının tırnakta oluşturduğu şekil bozuklukları, tırnakta kalınlaşmalar, tırnakların hatalı ve çok dibinden kesilmesi, travmalar, gebelik dönem, batık gelişmesinin diğer sebepleri arasında.

Tırnak batıklarında en büyük sorun ızdırap veren ağrıdır. Bu ağrı bazen kişinin yaşam kalitesini ciddi boyutta etkiler. Günlük yaşamında, iş yaşamında, gece uyurken ağrı sorun yaratabilir. Aynı zamanda batık tırnak yatağında enfeksiyon gelişimine ve tırnaklarda daha kolay mantar oluşumuna da zemin hazırlar.
Pedikür gibi geçici işlemler sonuç vermez
Batık tırnaklar özellikle kadınlarda ağrının yanı sıra estetik görünümü de bozduğu için istedikleri ayakkabıyı giyinmelerine de engel olur. Bu durumda hastaların ilk başvurusu genellikle kuaförlerdir. Pedikürle batık tırnağın bası yapan kısmı kesilerek geçici olarak ağrı dindirilir. Ardından çeşitli merkezlerde uygulanan ılık kompresler, pamuk veya tel sistemi ile yatağın genişletilmeye çalışılması ile çözüm aranır. Ancak tırnağın yumuşak dokuya batmasındaki temel sebep olan tırnağı uzatan kök oradan uzaklaştırılmadıkça yapılan tüm geçici işlemler sonuç vermeyecektir.

Bu hastalara yapılan önemli bir yanlış ise tırnağın bütün olarak çekilmesidir. Bütün olarak çekilen tırnak ne yazık ki aynı şekilde geri çıkacaktır.
Batık tırnak tedavisinde kesin çözüm
Kesin çözüm; son derece basit ve efektiftir. Sadece batık olan kısmın çıkarılması ile sorun çözümlenir. Batık olan kısım lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra tırnak yatağı ile birlikte ince bir şerit halinde çıkarılır. Sadece batığı oluşturan ve onu uzatan yatak yani kök kısım törpülenerek yeniden batık tırnak oluşması da önlenmiş olur.

Son derece efektif olan bu işlemle batık tırnak tedavi edilir. İşlem çok kısa sürede tamamlanır. İşlem sonrasında herhangi bir istirahat dönemi gerekli değildir, aksine hasta batık olan kısım artık çıkarıldığı için rahatlamıştır ve hemen günlük yaşamına ve iş hayatına dönebilir. Enfeksiyon gelişim riskini önlemek için gerek görülürse kısa süreli sistemik antibiyotik veya topikal olarak uygulanabilecek kremlerle tedavi tamamlanmış, hasta sağlığına kavuşmuş olur.

Bir önceki yazımız olan Bağırsak Enfeksiyonu Hakkında Bilgiler başlıklı makalemizde Bağırsak Enfeksiyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Bebek Pişikleri
Bebeklerin temel sorunu pişikler ve tedavisi

bebeklerde pişik nedenleri sorunları tedavisi nasıl geçer doğal yöntemler...  Bebeklerin özellikle bezlerden dolayı oluşan ve canlarını yakan pişikler konusunda ciddi...

Kapat