Tırnak Yemenin Zararları ( Etkileri ) Nelerdir?

Tırnak Yemenin Zararları ( Etkileri ) Nelerdir?
24 Ocak 2013 tarihinde eklendi, 1.203 kez okundu.

tırnak yemenin zararları etkileri tırnak yiyenlerin karşılaşacakları rahatsızlıklar

Toplum içerisindeki birçok kişinin kötü diyebileceğimiz alışkanlığı içerisinde yer alan “tırnak yeme” alışkanlığı kişilere büyük zararlar yaşatabiliyor. Hem fiziksel hem de iç hastalıkları anlamında zorluklar yaşatabilen “tırnak yeme” vücut üzerinde hangi etkileri gösteriyor öğrenmek ister misiniz? Eğer cevabınız evet ise sizleri aşağıdaki özel bilgileri takip etmeye davet ediyorum. Bu bilgileri okuduktan sonra eminim sizlerde tırnaklarınızı yemekten vazgeçecek ve daha sağlıklı olacaksınız.

Tırnak Yemenin Zararları ( Etkileri ) Nelerdir?

 

Tırnak yemenin zararları

Bezoar, insan ve hayvanların mide ve bağırsaklarında bazı madde liflerinin kümeleşip sertleşmesi ile oluşan kitle, mide-bağırsak sisteminde oluşan taştır” diyen Genel Cerrahi Kliniği Uzmanları Opr. Dr. Muzaffer Al ve Opr. Dr. Kerim Güzel, özellikle tırnak ve saç yiyen kişilerde muhakkak oluştuğunu, tedavi edilmediği takdirde büyük sağlık sorunları ile karşı karşıya kalınabileceğini söyledi.

Kendilerine 2 yıldır mide şikayeti ile gelen hastaya yapılan tetkik ve endoskopinin sonucunda bezoar tespit ettiklerini belirten Opr. Dr. Muzaffer Al ve Opr. Dr. Kerim Güzel, “35 yaşında Saniye Şahin isimli hastamız kliniğimize başvurduğunda 2 yıldır midede ağrı ve hazımsızlık şikayeti çektiğini belirtti.

Hastaya yaptığımız muayene, tetkik ve endoskopide midede yerleşen bezoar tespit ettik. Gerçekleştirdiğimiz operasyon ile hastamızın midesindeki 10 cm’e 4 cm boyunda yaklaşık 180 gr. ağırlığındaki bezoarı başarıyla aldık ve hastamızı şifa ile taburcu ettik. Hastamızda kendisinin tırnak yeme alışkanlığı olduğunu fakat teşhis sonrası bu alışkanlığını bıraktığını söyledi” dedi.

MEYVE VE SEZBE ÇEKİRDEKLERİNE DİKKAT

Opr. Dr. Muzaffer Al ve Opr. Dr. Kerim Güzel şu bilgileri verdi:

Bezoar, mide ve ince bağırsaklarda bulunan yabancı cisimlerdir. Saç, tırnak ve tüy yeme alışkanlığı olanlarda, sindirilmiş posalı meyve ve sebzelerin ve çekirdeklerinin alınması, sindirilemeyen lifli gıdalar bezoar oluşumuna yol açabilir. Geçirilmiş mide ameliyatları, ülserler, crohn hastalığı, mide, pankreas ve duedonum kanserleri, mide stazına neden olan diyabet, tiroit bezinin yavaş çalışması gibi hastalıklar, eksik diş varlığı ve yetersiz çiğneme alışkanlıkları bezoar oluşumunu kolaylaştırmaktadır.”

Sıklıkla bu hastalarda erken doyma ve midede ağrı şikayeti var olduğunu dile getiren doktorlar son olarak, “Bulantı ve kusma, hazımsızlık, halsizlik, kilo kaybı ve kötü ağız kokusu görülebilir. Bazı hastalarda mide ve bağırsak tıkanıklığı olabilir. Hastaların bir kısmında bezoara bağlı ülser ve mide delinmeleri görülebilir. Bu nedenle saç, tırnak ve tüy yeme alışkanlığı olanların bu alışkanlıklarını terk etmeleri gereklidir. Besinler iyi çiğnenerek yenmeli, mide rahatsızlıkları bulunan kişiler mutlaka tetkik edilmeli ve tedavi edilmelidir” diye konuştular.

İHA

Bir önceki yazımız olan Adaçayı hangi hastalıklara iyi geliyor başlıklı makalemizde Adaçayı hangi hastalıklara iyi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
© Copyright 2012 CorbisCorporation
Meme Kanserinde Yeni ( Işın Tedavisi ) Yöntemi

meme kanseri nasıl tedavi edilir meme kanserinde ışın tedavisi yöntemi Kadınların korkulu rüyaları içerisinde yer alan ve etkisi altına aldığı...

Kapat