Yaşınıza göre cilt bakım önerileri

Yaşınıza göre cilt bakım önerileri
24 Ağustos 2012 tarihinde eklendi, 1.157 kez okundu.

Yaşlara göre cilt bakımı nelerdir?

Cilt bakımı, erken yaşlanmayı önlemek, kırışıklıkları, çizgileri olabildiğince geciktirmek için son derece önemli. Yaşınıza göre daha genç ve daha güzel bir kadın görüntüsü vermek istiyorsanız, 20 li yaşlardan itibaren cilt bakımınıza özen göstermeye başlamalısınız. Cilt bakımınız için kullanacağınız peeling, cilt maskeleri, cilt temizleme ürünleri, cilt temizleme sütleri, cilt nemlendiricileri gibi cilt bakım ürünlerinin yanında, stresten, kirli havadan, güneşin zararlı ışınlarından, soğuk havanın cildi kurutucu, çatlatıcı etkisinden korumalısınız.

Bunları yaptığınız taktirde cildinizde oluşabilecek tüm nedenleri ortadan kaldırabilecektir.

 

20 li Yaşlarda Cilt Bakımı

20 li yaşlar, cildin en güçlü, en taze, en canlı olduğu dönemdir. 20 li yaşlarda cildinizde oluşabilecek tek sorun sivilce veya akne oluşumdur. Onun dışından aslında cilt son derece sağlıklı, canlıdır. 20 li yaşlarda cilt kırışıklığı, cilt çizgileri, cilt sarkmaları gibi sorunlar yaşanmamaktadır. 20 li yaşlarda hormonların etkisi ile zaman zaman sivilceler, akneler çıkar ancak kısa sürede kendiliğinden geçer. Bu dönemde kesinlikle sivilceleri sıkmamalısınız. Zira sivilce sıkmak size kalıcı sivilce izleri olarak geri dönebilir. 20 li yaşlarda, ölü hücreler yerini yeni canlı hücrelere bırakır. Cilt dokuları bu yaşlarda oldukça sağlamdır. Cilt kendi kendini desteksiz yenileyebilme imkânına sahiptir. 20 li yaşlarda cildinize göstereceğiniz özen, ileriki yaşlarda size yatırım olarak geri dönecektir. Bu sebeple 20 li yaşlarda cilt bakımınıza ne kadar özen gösterirseniz ileriki yaşlarda cilt kırışması, gözaltı torbaları, cilt çizgileri gibi sorunlardan o kadar uzak kalırsınız. 20 li yaşlarda yapacağınız cilt bakımı, cilt tipinize uygun nemlendiricileri kullanmak, gece yatmadan önce cilt temizliğinizi yapmak, sivilcelerinizi sıkmamak, güneşe güneş koruyucu sürmeden çıkmamak, yeterlidir.

30 lu Yaşlarda Cilt Bakımı

30 lu yaşlara geldiğinizde cildinize en çok özen göstermeniz zamana geldiniz demektir. 30 lu yaşlarda fark edeceğiniz ilk şey, 20 li yaşlarda cildinize yaptığınız yatırımın karşılığını almaya başlayacağınızdır. 30 lu yaşlarda en çok önem vermeniz gereken göz çevrenizdir. Zira yaşlanma izleri ilk önce göz çevresinden başlar. Kazayağı diye de tabir edilen göz kenarlarında çizgiler özellikle kadın gülümsediğinde netleşir. Bazı kadınlarda ise 30 lu yaşlara girdiğinde yüzünde hiçbir mimik yapmasa bile göz kenarlarında kazayağı kısımlarında çizgiler görülmektedir. Bu göz kenarı çizgileri henüz oluşma aşamasında ise hemen önleminizi alın ki 40 lı yaşlara kırışmış, çizgilerle dolu bir cilt ile girmeyin. 30 lu yaşlarda başlayan göz kenarları çizgilerini ertelemek veya var olan çizgileri belirsizleştirmek için cilt tipinize ve 30 lu yaşlara göre özel üretilmiş olan göz çevresi bakım kremleri, göz çevresi bakım ürünlerini kullanmaya başlayabilirsiniz. Özellikle gece uyumanda önce cilt temizliğinizi yapmalı ve mutlaka göz çevrenize gece göz kremi sürmelisiniz. Bunun yanında artık cildiniz eskisi kadar canlı ve parlak görünmeyecektir. Daha mat ve solgun bir cilde sahip olmaya başlamış olabilirisiniz. Bu sebeple cildinizi canlandıracak, daha parlak görünmesini sağlayacak cilt bakım kremleri, cilt bakım maskeleri kullanmalısınız. Cilt bakımı için hiçbir şey yapamıyorsanız en azından haftada bir gün cilt tipinize uygun cilt maskesi uygulamalısınız. Bunun yanında cildiniz için dışarıdan cilt bakım takviyeleri ile birlikte içerden yani yiyerek içerek besin takviyeleri almalısınız. Gün içinde ihtiyacınız olan A,F ve E vitaminlerini mutlaka tüketin. Zira bu vitaminler cildinizi besleyen, canlı görünmesini sağlayan vitaminlerdir. 30 lu yaşlarda göz kenarlarının yanında oluşabilecek çizgilerin yanında dudak kenarında da çiziler oluşabilir. Bu sebeple çizgileri önleyici kremleri göz kenarlarına kullanırken aynı zamanda dudak kenarlarına da kullanmalısınız. Sonuç itibariyle 30 lu yaşlarda yavaş yavaş başlayacak olan cilt çizgilerini, mat cilt rengini onarmak için mutlaka her sabah cilt temizliğinizi yapmalı ve gün boyu cilt tipinize uygun nemlendirici kremi etkisi geçtikçe sürmeli, gece yatmadan önce mutlaka makyajınızı temizlemeli, cilt temizliğini yapmalı ve göz kenarı ile dudak kenarı çizgilerine cilt bakım kremini sürmeli ve gece kremini sürüp uyumalısınız.

Bir önceki yazımız olan Ayak bakımı için tavsiyeler başlıklı makalemizde Ayak bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
zayıflama çayları ile zayıflamak
Zayıflama çayları ile zayıflamak mümkün mü?

Zayıflama çayları ile zayıflamak mümkünmüdür sizlerle.. Zayıflamak istediğinizde uygulayabileceğiniz birçok farklı yöntemler vardır. Vücudunuzun sıkılaşmasını ve doğal olarak zayıf görünmenizi...

Kapat