Yaz Aylarında Bebek Bakımı Nasıl Olmalı?

Yaz Aylarında Bebek Bakımı Nasıl Olmalı?
16 Temmuz 2012 tarihinde eklendi, 1.145 kez okundu.

yaz aylarında bebek bakımı nasıl yapılmalıdır bebek bakımı nasıl yapılıyor…

Sıcak geçen yaz günlerinde bebeklerinizi hangi öneriler ile korumalı ve bu sıcak havalarda onlara nasıl davranmalısınız öğrenmek istiyorsanız, sizler için sunduğumuz bilgilere mutlaka bir göz atmalı ve bu bilgiler ile bebeklerinize bakımlar uygulamalısınız hanımlar.

Yaz ayları ile birlikte bebeklerin en fazla yaşadığı isilik vb. rahatsızlıklardan onları nasıl koruyabilirsiniz aşağıdaki makalemizde sizlere sunuyoruz. Bu öneriler ile sizlerde bebeklerinizi daha sağlıklı bir şekilde büyütebilir, bu şekilde daha sağlıklı bir birey yetiştirebilirsiniz.

Bebekler ilk bir ay (yenidoğan dönemi) gerçekten soğuğa karşı çok duyarlıdır. Bu dönemde bebeği iyi korumak gerekir. Yenidoğan döneminde vücudun en büyük alanı kafadır. Isı kaybı bu alanda olacağından bir bere takılması uygundur. Yenidoğan dönemi sonrasında bebeğin ortam ısısına göre giydirilmesi gerekir. Aslında her çocuk farklıdır. Bu nedenle kesin şekilde ‘tek kat giydirin, üç kat giysisi olsun’ demek anlamlı olmaz. Ancak yaz aylarında gündüzleri tek kat penye giysiler yeterli olur. Şapka önemli bir unsurdur. Sıcak yaz günlerinde güneşten korunması için gereklidir. Akşamları serin olursa üzerine uzun kollu ve bacaklarını örten bir giysi giydirilebilir. Giysilerin açık renkli, bol kıyafetler olması, boyalı olmaması ve yüzde 100 pamuklu olması, mümkünse organik pamuk dokumadan olması tercih edilmelidir.Yani bebeğim üşür diye kat kat giydirmek çözüm olmaz.

Bebekler doğumdan sonra hemen emzirilmeye başlanmalıdır. Sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde genelde dışarıdan su takviyesine ihtiyaç yoktur. Ancak ek gıdaya başlandığında mutlaka su verilmesi gerekir. Yemeğini yedikten sonra bebek ihtiyacı olduğu kadarını içecektir. Yazın ortam sıcaklığı fazlalaştığı için terleme olur. Vücut su kaybettiği için doğal olarak su içme isteği doğar. Çok sıcak günlerde, gün içinde değişik zamanlarda bebeğe su verilmesi ve sulu gıdalarla beslemesi iyi olacaktır.

Yazın gelmesi ve havaların ısınmasıyla birlikte en çok karşılaştığımız sorunlardan biri isiliklerdir. İsilik, sıcak havada aşırı terlemeye bağlı olarak ortaya çıkar. Ortam ısısı arttığı zaman vücut ısısı da artar. Isıyı dengeleyebilmek için bebek terlemeye başlar. Ortam sıcaklığı çok fazla olursa ve sık banyo yapılmazsa gözeneklerde tıkanıklık olabilir. Ter bezleri tıkandığı zaman o bölgede kızarık, nokta nokta lekeler görülür. Daha çok göğüste, omuzda, boyunda isilikler ortaya çıkar. Bunun tedavisi için terlemeyi azaltmak, daha bol giysiler giydirmek ve ılık suyla banyo yaptırmak genelde yeterlidir. Yağlı kremler ter bezleri kanallarını kapatırsa terlemeyi engeller ve isiliğin çoğalmasına neden olur.

Yazın karşılaşılan bir diğer sorun güneş çarpmaları ve yanıklarıdır. Bunu önlemenin en kolay yolu güneşe çıkılacak saatlerin seçimi ve sıvı takviyesidir. Bulunduğumuz bölgeye göre saatleri ayarlamak şartıyla -özellikle 10.00 ile 16.00 saatleri arasında güneşe çıkılmamalı- sabah ve akşam çok uzun sürmeyen güneşlenmeler sağlıklı olacaktır. Yüksek koruma faktörlü, mekanik bariyeri de olan güneş kremi sürerek güneşe çıkılmalıdır. Güneş kremi seçerken suya dayanıklı olup olmadığına ve koruma faktörü derecesine dikkat edilmelidir. Güneşe çıkmadan sürülmesi ve belli aralıklarla yenilenmesi koruyuculuk açısından önemlidir. Güneş yanığı oluşursa iyileşmeden tekrar güneşe çıkılmamalıdır. Yaz günlerinde şapka takılması güneş ışınlarından yüzü ve belki de omuzları koruyacağı için uygun olacaktır.

İshal daha çok yazın karşımıza çıkan bir sorundur. Yazın daha sık olmasının nedeni mikroorganizmaların sıcak ortamda hızlı üremesidir. Ayrıca yazın havuza ve denize daha çok girilir ve su yutarak daha çok mikrobu ağızdan alma ihtimali artar. Yaz ishallerini engellemenin en kolay yolu içme sularının ve yiyeceklerin yıkandığı suların temiz su kaynaklarından elde edilmiş olmasıdır. Uygun şartlarda saklanmadığı, dışarıda bekletildiği düşünülen yiyeceklerin tüketilmemesi gerekir. Ambalajlı ürünlerin saklanma koşulları ve son kullanma tarihine dikkat etmek gerekir. Özellikle yaz döneminde çok tüketilen bir gıda olan dondurmanın üretim, saklanma ve sunum koşulları göz önüne alınmalıdır. Sütlü, kremalı, mayonezli, etli yiyecekler çok çabuk bozulmaktadır. İshalin tedavisinde kaybedilen sıvıyı yerine koymak ve enfeksiyon etkeni mikroorganizma tespit edilerek ilaç tedavisine başlamak gerekir.Bebeğiniz ishal olursa mutlaka doktora götürün.

Yaz ayları ebeveynlerin çocuklarıyla daha çok vakit geçirdiği bir mevsimdir. Aynı zamanda ishallerin, güneş çarpmalarının, bunlara bağlı olarak sıvı kayıplarının, böcek sokmalarının, burun kanamalarının ve deri hastalıklarının daha sık görüldüğü bir dönemdir. Tatilde çocuklar tehlikelere daha açıktır. Bu nedenle belki de en önemli nokta çocuğunuzu sürekli göz önünde bulundurmanız, karşılaşabileceği tehlikelere karşı tedbirli ve uyanık olmanızdır.

Yaz  aylarında bebeğinizle birlikte geçireceğiniz saatlerin keyfine varabilmek için oyuncakların seçimi ve bu oyuncakların güvenlilirliği de önemlidir. Plaj oyuncakları, çocuğun hoşça vakit geçirmesini sağlar. Ama aynı zamanda zekasının gelişimine de katkıda bulunmalı. Birlikte oyunlar kurabileceğiniz tarzda olmalı. Bu tür oyuncakların seçilmesi çocuğunuzla paylaşımınız açısından da önem taşır. Plaj oyuncakları, çocuğun denize olan ilgisini de artırmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Bebeklere Bal Verilmesinin Sakıncaları başlıklı makalemizde Bebeklere Bal Verilmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Young Woman Measuring Waist
Soğan Suyu İle Rahatlıkla Zayıflayabilirsiniz!

soğan suyu ile zayıflama önerileri bilgileri tüyoları soğan ile zayıflama...  Fazla kilolarınızdan şikayetçisiniz ve bir türlü bu kilolarınızdan kurtulamıyor musunuz?...

Kapat