Yüksek Tansiyon Hastaları Nasıl Beslenmeli?

Yüksek Tansiyon Hastaları Nasıl Beslenmeli?
15 Temmuz 2012 tarihinde eklendi, 1.362 kez okundu.

Yüksek tansiyonlu hastalar neler yemeli ve yememeli hepsi bu makalemizde…

Yüksek tansiyonlu hastalarımız nasıl beslenmeli diyarsanız sizler için hazırlamış olduğum bu makalemden bakabilir ve sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Yüksek tansiyon hastaları ile ilgili aşağıdaki metinimizde çok güzel ve yararlı bilgiler verilmektedir. Eğer yüksek tansiyonlu bir hastaysanız neler yiyeceğinizi ve yiyemiyeceğizi  bu makalemizde öğrenebilirsiniz.

Yüksek tansiyon (hipertansiyon) ülkemizde en çok görülen hastalıkların ilk sıralarında yer alıyor. Bunun ana nedeni olarak maalesef millet olarak çok sigara tüketmemiz ve ağır yağlı yemeklerden oluşan mutfağımız gösterilebilir. Aslında Türk mutfağı sadece ağır yağlı kebap gibi yemeklerden oluşmasa da ve her zaman zeytinyağlı ya da sebze yemekleri gibi seçenekler bulunsa da et tüketimi başı çekiyor. Tansiyon hastaları önce tuzluğu masadan kaldırmalı ve kırmızı et tüketimini kısıtlamalı.

Yüksek tansiyon hastaları için doktorların reçeteyle verdiği pek çok kan basıncı düzenleyici ilaç mevcut. Ancak sadece bu ilaçlara güvenip alkol ve sigara tüketimine devam etmek, yağlı yemekler ve kırmızı ete sınırlama getirmemek doğru olmaz. Düzenli bir beslenme programı tansiyonla savaşınızda sizin en büyük yardımcınız olacaktır. Yüksek tansiyonu normal seviyelerine indirmek için tavsiye edilen besinler ve uygulanması söylenen beslenme programları aslında sağlıklı bir hayat için verilen reçetelerle neredeyse aynı.

Her şeyin azı karar çoğu zarar. Buna alkol tüketimi de dahil. Yapılan çalışmalar az miktarda alkol tüketiminin (haftada 1-2 bardak) özellikle kalp sağlığı için faydalı olduğunu gösterirken, fazla alkol tüketimi kan basıncının yükselmesi üzerinde direk etki gösteriyor. Aşırı alkol tüketimi uzun süreler boyunca devam ederse kan damarları çeperlerinde zedelenmelere yol açıyor.

Bazı durumlarda tansiyon hastaları için tuz tüketimi sorun oluşturmazken genel olarak tuz yüksek tansiyona neden olmakta. Tuz tansiyondan bağımsız olarak kalp sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Sodyum alımını kısıtlamalı ve sadece vücudun ihtiyacı kadar almalısınız. Özellikle böbrek rahatsızlıkları nedeniyle oluşan tansiyon sorunlarında tuz tüketimi kesinlikle azaltılmalı.

Doymuş yağlar, özellikle trans yağlar hem kalp hem de kan damarları için kötü. Yüksek tansiyon şikayeti olanların bu trans yağ tüketimi damarlara yüksek basıncın yanında ekstra yük getireceği için sonuçları çok kötü olabilir. Bu nedenle yağlı kırmızı et tüketimi azaltılmalı ve yağ ihtiyacı zeytinyağı gibi daha sağlıklı kaynaklardan alınmalı.

Bir önceki yazımız olan Ter Kokusunu Nasıl Önlerim? başlıklı makalemizde Ter Kokusunu Nasıl Geçer? hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
gebelikte-myom
Gebelikte Myom Hakkında Bilgiler

Gebelikte Myom nedir? Myom hakkında bilgiler sizinle hanımlar... Gebelikte myom sorunu çekiyorsanız bu makalemize bir göz atarak bu sorunu ortadan...

Kapat