Ağrısız bir doğum için özel öneriler

Ağrısız bir doğum için özel öneriler
28 Eylül 2012 tarihinde eklendi, 1.787 kez okundu.

 ağrısız doğum için öneriler tavsiyeler tüyolar hakkında bilgiler

Kadınların gebelik dönemleri boyunca en fazla çekindikleri etkenin başında yer alan ve gebeliğin neticelenmesi ile birlikte zorunlu olan “doğum”, yaşattığı ağrılardan dolayı çekincelere neden olur. Ama artık çekinmenize ve bu durumdan korkmanıza hiç ama hiç gerek yok hanımlar. Sizlere sunacağımız özel yöntemler ile doğumunuzu daha kolay ve ağrısız bir şekilde gerçekleştirebileceksiniz.

Doğuma yardımcı egzersizler

Anadolu Sağlık Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Dr. Yaprak Demir, hamilelik döneminde yapılabilen ve doğuma yardımcı olabilecek egzersizler ile ilgili bilgi veriyor…

Doktorunuza sormadan başlamayın!

Günümüz toplumunda egzersiz yavaş yavaş günlük hayatın bir parçası olmaya başladı. Sağlıklı, genç ya da erişkin kadınlar hamilelik dönemlerini daha sağlıklı geçirmek için hamilelik sürecinin içine egzersizi de katmak istiyorlar. Anne adayları, hamilelikte egzersizlere başlamadan önce mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından egzersize engel olacak bir sağlık probleminin olup olmadığı konusunda kontrolden geçmelidirler.

Doğru yapılan egzersizin faydaları nelerdir?

* Hamilelikte oluşabilecek bel ağrısı, kabızlık, bacaklarda şişlik (lenfatik ve venöz dolaşımı arttırarak) problemlerini en aza indirir.

* Hamilelikte gelişebilecek şeker hastalığından (gestasyonel diabet) korur veya tedavi eder.

* Hamilenin duruşunu geliştirir.

* Moral olarak hamileyi anneliğe hazırlar, doğum korkusunu azaltır.

* Gerginliği azaltır.

* Kas gücünü, elastikiyetini ve dayanıklılığı arttırır.

* Enerjiyi artırır.

* Dengeyi koruyarak düşme riskini azaltır.

Hamilelikte ne tip egzersizler

* Yürüyüş egzersize başlamak için idealdir. Özellikle hamilelik öncesi egzersiz yapmayan kişiler, egzersize yürüyüş ile başlamalıdırlar.

* Yüzme, vücudun tüm kaslarını çalıştırdığı için idealdir. Su vücudu desteklediğinden yaralanma, düşme riski yoktur.

* Bisiklet dayanıklılığı arttırdığı için tercih edilebilir. Ancak bir süre sonra büyüyen karın anne adayını zorlayacaktır. Bundan dolayı yatay egzersiz bisikletleri aynı zamanda beli de desteklediğinden tercih edilmelidir.

* Aerobik egzersizleri kalp ve akciğerleri sağlam tutar. Hamileler için özel aerobik programlarına katılabilir. Düşük şiddette ve su içi aerobik programları da hamileler için uygun olabilir.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Egzersiz Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Hamilelikte Egzersiz hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Doğru makyaj nasıl yapılır
Doğru makyaj nasıl yapılır

Daha güzel görünebilmek adına yaptığınız makyajlarınızı doğru yöntemler ile yapmadığınız zamanlarda tam olarak güzel bir görüntü elde edemez ve herşeyi...

Kapat