Baharlık Örgü Bolero Modeli ve Yapılışı ( 2014 )

Baharlık Örgü Bolero Modeli ve Yapılışı ( 2014 )
13 Ekim 2013 tarihinde eklendi, 2.037 kez okundu.

Bahar aylarında tercih edeceğiniz şok şık bolero modeli sizlerle…

Örgünün mevsimi olmaz dostlarım… Örgüden yapılan bazı kıyafetleri her mevsim giyebilirsiniz. Bu makalemde sizlere, bahar aylarında çok rahat tercih edebileceğiniz bir örgü bolero modeli ve yapılışını sunuyorum.  Yapılışı biraz zahmetli olan bu bolero modeli, ilkbaharda en çok tercih edilen örgü modellerindendir.

2014 baharlık örgü bolero modeli ve yapılışı sizlerle , umarım modelimizi beğenir yorumlarda bulunursunuz. Örecek olan bayan arkadaşlarıma şimdiden kolay gelsin. İYİ BAYRAMLAR…

örgü bolero modeli 2014

Model adı : KM-032 Serin Bolero
Zorluk derecesi : Orta
Beden : 36
Yaş grubu : Yetişkin
Örgü şekli : Trabzan, kafes örgü, fıstık modeli, zincir, sık iğne

Püskül

Gerekli malzemeler : 1986 (3 yumak)
Mevsim : Sonbahar, İlkbahar

Yapılışı:

MOTİF YAPILIŞI:

6 zincir çekilerek birleştirilir. Zincirin içine; 4.no.lu diyagram uygulanarak 10  adet motif hazırlanır. 8 adet motif beden şemasında gösterildiği şekilde 1.no.lu diyagramın uygulandığı bölümün üzerine kafes örgü ve 1 no.lu diyagramın 7.sırası uygulanarak eklenir. Kalan 2 motif kollar için kullanılır.

ARKA ve ÖN:

Arka ve Ön bedenler birlikte örülür. Örgüye alt kısmından başlanır, 336 adet zincir çekilip, birleştirilir. 1.zincirden başlanarak üzerine 1 no.lu diyagram uygulanır. 20 cm örüldükten sonra daha önceden hazırlanan 8 adet motif kafes örgü yapılarak örülen parçaya eklenir. Motiflerin üst kısmına 2 sıra kafes örgü yapılır. Sonraki sıradan ititbaren 1 no.lu diyagramın 6…14.sıraları uygulanarak örgüye devam edilir. 1.sıra 1 no.lu diyagramın 7.sırası uygulanır, üzerine 2 no.lu diyagram uygulanıp, beden kısmı bitirilir.

2014 örgü bolero yapılışı

KOLLAR:

Beden şemasında gösterildiği şekilde her iki taraftan 30’ar cm’lik bölümlere 20 cm 3 no.lu diyagram uygulanır. Kol boyu 20 cm de daha önceden hazırlanan 1’er motif kafes örgü ile eklenir, 3 no.lu diyagramın 1…3.sıraya kadar olan kısmı örülüp, bitirilir. Etrafına püskül yapılır.

PÜSKÜL YAPILIŞI:

1 sık iğne ile pançoya bağlantı yapılır. 98 adet zincir çekilir, geri dönülür, 7.zincire batılır, 1 sık iğne yapılarak 1 adet yuva oluşturulur, geri dönülür, 3 zincir çekilir, yuvanın yapıldığı 6 zincir ortalanır, 3.zincire 1 sık iğne yapılarak 1 fıstık oluşturulur. *6 zincir çekilir, geri dönülür, 6.zincirin dibine batılılarak 1 sık iğne yapılır, geri dönülür, 3 zincir çekilir, yuva yapılan 6 zincirin ortasına batılarak 1 sık iğne yapılıp 2.fıstık yapılır, aynı şekilde 1 adet daha fıstık  yapılır, üstüste 3 adet fıstık elde edilir. 3.fıstığın tepesine, aynı yere batılarak; 3 zincir çekilir, 1 sık iğne yapılır, 3 zincir çekilir, 1 sık iğne yapılır, 3 zincir çekilir, 1 sık iğne yapılır, fıstıkların yan tarafından 3 zincir çekilir, 1.fıstığın dibine 1 sık iğne yapılır, 3 zincir çekilir, 2.fıstığın dibine 1 sık iğne yapılır, 3 zincir çekilir, 1.fıstığın dibine 1 sık iğne yapılarak fıstık bölümü bitirilir. Fıstıkların alt tarafında kalan zincirlerden her birinin içine batılarak 44 adet sık iğne yapılır, 48 adet zincir çekilir, pançoya diğer sık iğneden 2 cm ara verilerek 1 sık iğne yapılır, 98 adet zincir çekilir *işaretinden tekrar edilerek pançonun etrafına püskül yapılır.

Bir önceki yazımız olan Saf Yün Örgü Panço Modeli ve Yapılışı ( 2014 ) başlıklı makalemizde örgü panço modelleri ve örgü panço modelleri ve yapılışları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
orgu panco modelleri ve yapilislari
Saf Yün Örgü Panço Modeli ve Yapılışı ( 2014 )

Saf yün örgü panço modeli ve yapılışı sizlerle... Malum havalar soğudu, artık dolaplarımızdan kalın giysilerimizi çıkarmanın tam zamanı.  Kazaklar,süveterler,şallar, atkılar...

Kapat