Burun Estetiği Nasıl Yapılır? ( Burun Estetiği Aşamaları )

Burun Estetiği Nasıl Yapılır? ( Burun Estetiği Aşamaları )
23 Ocak 2013 tarihinde eklendi, 5.217 kez okundu.

burun estetiği nasıl yapılır burun estetiği yaptırmak isteyenlerin bilmesi gerekenler nelerdir 

Burnunun doğuştan gelen fiziksel şekli anlamında rahatsızlık duyanların ilk tercihi uygulamalardan olan “burun estetiği” tam olarak hangi etkenler ile gerçekleşir merak mı ediyorsunuz? O halde aşağıdaki özel bilgilere mutlaka bir göz atmalı ve bu bilgileri yakından takip etmelisiniz. Burun estetiği konusunda tüm detayları sizler için sıralıyoruz. Burun estetiği nasıl yapılır? Burun estetiğinin aşamaları nelerdir? ve Burun estetiği yaptırmak isteyenlerin neleri bilmesi gerekiyor? İşte detaylar;

Burun Estetiği Nasıl Yapılır? ( Burun Estetiği Aşamaları )

burun estetiği yaptırmadan önce bunları bilmelisiniz

Elbette burun yüzün tam ortasında hem ifademizi hem de estetik olarak görüntümüzü büyük ölçüde etkileyen bir organdır. Ancak bu tür bir ameliyata karar vermeden önce fonksiyonları açısından burnumuzun rahat nefes alacağından emin olmalıyız. Burun akciğerlere giden havayı nemlendirmek, ısıtmak, tozları ve diğer partikülleri süzmek gibi birçok son derece önemli görevi kolaylıkla yerine getirir. Bu fonksiyonların ne kadar önemli olduğunu ancak kaybettiğimizde anlarız.

Burundan rahat nefes alamayanlar, gece ağzı açık uyumanın, sürekli boğaz kuruluğu çekmenin ne demek olduğunu son derece iyi bilirler. Bu nedenle yapılacak olan burun ameliyatının burun fonksiyonlarını koruması en önemli konudur.

Eskiden tercih edilen ve bilinen tekniklerin yönlendirmesiyle yapılan incecik uçlu, hokka burunlar artık pek tercih edilmiyor ve cerrahlar tarafından da uygulanmıyor. Artık daha doğal görünümlü, kişinin yüzüne uyan ve ameliyat olduğu dikkat çekmeyen burunlar daha çok tercih ediliyor.Peki burun estetiği olmayı planlayan kişiler bütün bunlara nasıl dikkat edecekler?

Öncelikle güzel burun diye bir prototip olmadığını hemen belirtmeliyim. Burnun güzelliği, yüze uyumu ve yüzün diğer organlarının ilişkileriyle tamamlanır. Son derece geniş, elmacık kemikleri belirgin bir kişide incecik bir burun ne kadar çirkin olacaksa, incecik bir yüzde de geniş bir burun o kadar çirkin duracaktır. Dolayısıyla yeni yapılacak olan burnun şeklinin belirlenmesinde kişinin yüz oranları son derece önemlidir.

Birçok kişi doktora başvururken beğendiği bir modelin ya da ünlünün fotoğrafını göstererek ‘işte bu burundan istiyorum’ gibi isteklerde bulunmaktadır. Bir başkasında son derece doğal ve güzel görünen bir burun sizin yüzünüzde çok çirkin olabilir. Hasta ile doktorun ortak noktada buluşabilmeleri ve tanımlananı görerek değerlendirebilmek için birtakım bilgisayar animasyon programlarından yararlanılmaktadır. Ancak bilinmelidir ki ameliyat öncesinde oluşturulan hayali ameliyat sonrası resimleri sadece fikir vermek amaçlıdır ve asla tam olarak bu burun yapılacak anlamında algılanmamalıdır.

Tüm bu anlatılanlar ve burnun son derece göz önünde olan bir organ olduğu düşünülürse burun estetiği son derece komplike ve zor bir iştir. İşin en güç yanı da özellikle travmaya bağlı kırıklar oluşmuş, ciddi nefes alma problemi olan burunlarda hem fonksiyon hem de estetik problemlerin birlikte giderilmesidir.

Güzel burnun tek bir tarifi olmamakla birlikte bir doktor gözüyle doğal olanı tarif etmek istiyorum. Basitçe, doğal olan dikkat çekmeyendir diyebiliriz. Aslında burun yüzümüzün ifadesinde önemli bir yer alsa da yüzümüzün tek hareketsiz ve mimiğe katılmayan organıdır. Yani siz bir kişiye baktığınızda aslında burnuna değil gözlerine bakarsınız. İfadeyi doğrudan gözlerinden alırsınız ve burnunu görmezsiniz. Genel olarak ne zaman ki ilk olarak burun dikkatinizi çekiyor işte o zaman o burunda bir sorun vardır diyebiliriz. Aşırı kemikli bir burun, travmaya bağlı eğik bir burun, yüz ile orantısız aşırı geniş ya da ince burunlar, ameliyat edilmiş ve dikkat çeken burunlar genellikle ilk önce göze çarpar. Diyebilirim ki en çok hasta memnuniyeti sağladığımız ve bizim de beğendiğimiz burunlar yüz ile uyumu tam ve yukarıda anlattığım kriterlere uygun dikkat çekmeyen burunlardır.

Elbette sadece bu kadar değil. Burun cerrahı olarak dikkat ettiğimiz ve kesin ölçüler kullandığımız birçok kriter var ancak basit olarak sonucu etkileyen en önemli kriter doğallıktır. Bu da beraberinde elbette kaçınılmaz olarak iyi nefes alan ve görevlerini yerine getirebilen fonksiyonel bir burnu getirmektedir.

Yeni teknikler ve kullanılan yeni malzemeler sayesinde burun estetik ameliyatları artık korkulacak ameliyatlar olmaktan çıkmıştır. Yeter ki hem güzel hem de fonksiyonu tam bir burun olsun.

Op. Dr. Abdulkadir Göksel

 

Bir önceki yazımız olan Sıkı ve Dik Göğüslere Nasıl Kavuşurum? başlıklı makalemizde Sıkı ve Dik Göğüsler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Woman Receiving a Beauty Treatment Injection
Botoks Nasıl Yapılır? ( Botoks Yaptırmak İsteyenler )

botoks neden yapılır botoks yaptıracakların bilmesi öğrenmesi gereken durumlar bilgiler Botoks yaptırmaya karar verdiğiniz andan itibaren bilmeniz gerekenleri sizler için...

Kapat