Çok Şirin “Örgü Çaydanlık Kılıfı Modeli” Yapılışı

Çok Şirin “Örgü Çaydanlık Kılıfı Modeli” Yapılışı
8 Ekim 2013 tarihinde eklendi, 2.050 kez okundu.

Örgü çaydanlık kılıfı modeli yapılışı anlatımlı

Kış aylarının gelmesiyle sadece örgü kazak , bere ve atkı gibi şeyler den yararlanmak gerekmez.  Bizim en çok vakit geçirdiğimiz yerlerden birisi de mutfaklarımızdır. Çay demlemeyi ve içmeyi çok severiz ve gelen misafirlerimize genellikle çay ikram ederiz.  Örgünün güzelliğini usta tasarımcılar bu yıl çaydanlıklarda uyguladı ve çok şık örgü çaydanlık kılıfı oluşturdular. Bende bu modelin açıklamalı yapılışını sizlerle paylaşıyorum… Umarım modeli beğenir , yorumlarda bulunursunuz.

Örgü-çaydanlık-kılıfı-modeli

 

Model adı : ET-003 Superlambs Special Çaydanlık Kılıfı
Zorluk derecesi : Orta
İlgili şiş numaraları : 4.5
İlgili tığ numaraları : 3.5
Örgü şekli : Düz-ters örgü, zincir, sık iğne, trabzan, ikili trabzan, pıtırcık oyası
Gerekli malzemeler : Superlambs Special 1048, 300, 23162, 149, 1852 (1er yumak), Demlik, Kordon
Mevsim : Her mevsim

Yapılışı:

ÖRNEK ANLATIMI:

1.sıra: 1 ilmek ters örülür, yanındaki 1 ilmek şişe örmeden alınır, yanındaki 1 ilmek ters örülür…şeklinde sıra tamamlanır.

Arka sıralarda bütün ilmekler ters örülür.

3.sıra: 2 ilmek ters örülür, yanındaki 1 ilmek şişe örmeden alınır, yanındaki 1 ilmek ters örülür…şeklinde sıra tamamlanır.

5.sıra: 1.sıradan itibaren örnek tekrar edilir.

 

ÇİÇEK MOTİFİ YAPILIŞI:

Motifler renkler kullanılarak yapılır. 6 adet zincir çekilerek birleştirilir, üzerine 1 no.lu diyagram uygulanarak 1 adet çiçek motifi elde edilir. Diyagram uygulanırken 1.2.3.sıraları aynı renk örülürken, 4.sırada renk değiştirilir. 9 adet üst kapak için, 7 adet alt kısım için toplam 16 adet çiçek motifi yapılır.

YAPRAK MOTİFİ YAPILIŞI:

300 renk no.lu iplikle 11 adet zincir çekilir, üzerine 2 no.lu diyagram uygulanır. 3 adet örülür. Üst kapak üzerinde çiçeklerin altına dikilir.

ÜST KAPAK YAPILIŞI:

23162 renk no.lu iplikle 15 adet zincir çekilerek birleştirilir. Üzerine 4 no.lu diyagram uygulanıp, bitirilir. Üzerine çiçekler ve yapraklar dikilir.

ÇAYDANLIK ALTI:

23162 renk no.lu iplikle 8 adet zincir çekilerek birleştirilir. Üzerine 3 no.lu diyagram uygulanır. 6.sıra tekrar edilerek 2 sıra daha örülüp, bitirilir. Oluşan yuvarlağın etrafına 1 sıra pıtırcık oyası yapılır. Etrafına çiçekler dikilir.

ÇAYDANLIK KILIFI:

50 ilmek başlanır, 20 cm örnek uygulanıp, ilmekler bir defada kesilerek bitirilir. Şemada gösterildiği şekilde 1 no.lu yerler 1 no.lu yerlere, 2 no.lu yerler birbirine dikilir. Açık kalan kısımlar sık iğneyle toparlanır.

Oluşan parçanın ağız kısmına 1048 ve 300 renk no.lu iplikler kullanılarak kordon şeklinde bağcık yapılır. Bağcığın iki ucuna 2 adet çiçek motifi yapılır.

MOTİF YAPILIŞI:

300 renk no.lu iplikle 4 zincir çekilerek birleştirilir. Oluşan yuvanın içine; 1 sık iğne, 1 zincir, 2 trabzan, 1 zincir, 1 sık iğne yapılarak 1 adet yaprak elde edilir. Bu şekilde toplam 3 adet yaprak motifi yapılır. Motif etrafına 1048 renk no.lu iplikle 1 sıra sık iğne yapılıp, bitirilir. 2 adet örülür, kordonun her iki ucuna sık iğneyle eklenir.

Örgü çaydanlık kılıfı şeması 2

Örgü çaydanlık kılıfı şeması

Bir önceki yazımız olan 2014 - Örgü bayan eldiveni modeli ve yapılışı başlıklı makalemizde örgü bayan eldivenleri, örgü eldiven modelleri ve örgü eldiven yapılışı anlatımlı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Deri etek modelleri 2014
2014 – Trend “Deri Etek” Modası

Deri etek modelleri fiyatları ve kombinleri sizlerle... 2014, deri kıyafetlerin ağırlıkla kullanıldığı bir sene olacak. Deri ceketlerin ağırlıklı olarak kullanılacağı...

Kapat