Çörek Otu Zayıflatır mı?

Çörek Otu Zayıflatır mı?
12 Temmuz 2012 tarihinde eklendi, 1.510 kez okundu.

Çörek otu ve faydaları çörek otu ile zayıflama yöntemleri sizlerle hanımlar…

Çörek otu zayıflatıyor mu? Çörek otunun yararları nelerdir? Çörek otu nasıl kullanılır?

Hepsini bu makalemizde bulabilirsiniz. Ahmet Maranki tarafından hazırlanan bu formülleri sizler için paylaşmak istiyorum hanımlar… Çörek otuyla ilgili tüm soruların cevaplarını bu makalemde bulabilirsiniz.

Çörek otu zayıflatır mı sorusuna evet veya hayır diye net bir cevap vermek zor ancak çörek otu zayıflamanıza direk olarak etki etmese bile genel sağlığınıza katkıda bulunacağı bir gerçek. Çünkü çörek otu güçlü bir antioksidan olarak vücudu temizler, yaşlılığın cilt ve saçlarda oluşturduğu etkilerini yavaşlatır. Ancak kandaki şeker düzeyini azaltma gibi bazı diğer özelliklerinden dolayı çörek otunu düzenli olarak kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

Çörek otu çeşitli kültürlerde sağlığa yararları ile neredeyse 3000 yıla yakındır geleneksel olarak kullanılmakta. Çörek otu yağının en sık kullanıldığı alanlar ise metabolizmayı düzenlemek, sindirim sistemini çalıştırmak, iltihaplanmaları engellemek, saman nezlesi, astım, bronşit ve diğer solunum yolu hastalıklarını tedavi etmek, yüksek kan basıncını düşürmek, yemeklerden sonra şişkinliği azaltmak ve baş ağrısını geçirmek içindir.

Hayvanlar üzerinde yapılan klinik çalışmalar çörek otunun kan şekerini düşürdüğü yönünde sonuçlara sahiptir. Aynı etkiyi kötü kolesterol ve trigliserid üzerinde de oluşturmaktadır.

Yazımızın ana konusu olan çörek otu zayıflatır mı sorusunun cevabına gelince yağ yakmaya direk bir etkisi olmamakla birlikte çörek otu iştah kesici olarak kullanılabilir. Çörek otunun iştah üzerinde yarattığı etki günümüze kadar insanlar üzerinde yapılmış herhangi bir bilimsel çalışma ile desteklenmemiş olsa da halk arasında bu şekilde kullanımı yaygındır. İştahı kesmesinin ardındaki ana nedenin kan şekeri dengesini koruması olarak tahmin ediliyor. Yani yemekler arasında açlık hissine yol açan şeker düşmesini etkileyerek öğün arasında tüketilen atıştırmalıkları azaltıyor.
Çörek Otu Üzerine Yapılan Araştırmalar

İsfahan Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan ve sonuçları 2004 yılında açıklanan araştırmaya göre çörek otu tohumu yağının düzenli olarak kullanımının iltihabı azalttığı analjezik etkiye sahip olduğu belirtilmiştir.

Hindistan’da Aligarh Müslüman Üniversitesi‘nden araştırmacılar 2006 yılında açıkladıkları araştırma sonuçları ile yüksek kan şekeri ve insülin seviyeleri bulunan hayvanlar üzerinde yaptıkları çalışma ile ağız yoluyla kullanılan çörek otunun bu seviyeleri önemli oranlarda düşürdüğünü belirtmişlerdir.

Fas Cadi-Ayyad Üniversitesi ise çörek otu yağının hayvanlarda oluşan bazı tümörlerin büyümesini yavaşlattığı yönündeki araştırmayı 2007 yılında yayınlamıştır. Benzer bir araştırma Michigan Wayne State Üniversitesi‘nde de yapılmış ve çörek otunun kansere yol açan hücre deformasyonunu engellediği yönünde sonuçlara ulaşılmıştır.

Suudi Arabistan’da Kral Suud Üniversitesi Veteriner Bölümünden araştırmacılar çörek otundan elde edilen uçucu yağın ve özün hayvanların kan basıncını düşürdüğü ve dolayısıyla kalp ve damar sağlığı üzerine olumlu etkileri bulunduğunu açıkladılar.

Çörek otunu piyasada öz, kapsül ve çay olarak 3 farklı formda bulabilirsiniz. Bunlar arasında en kuvvetli olanı özüdür. Ancak yazının başında da söylediğimiz gibi özellikle düzenli olarak tansiyon ilacı ve şeker ilacı kullananların çörek otu kullanıp kullanamayacaklarını doktora danışması gerekir. Çünkü bu ilaçların etkisini tehlikeli boyutlarda arttırabilme özelliğine sahiptir.

Bir önceki yazımız olan Sigaraya karşı fesleğen başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
ter-kokusu
Ter Kokusunu Nasıl Önlerim?

Ter kokusu nasıl oluşur ve nasıl engellenir sorularına cevap bu makalemizde bulabilirsiniz. Ter kokusu her insanın gıcık aldığı bir sağlık...

Kapat