Doğum Kontrol Hapları Hakkında Bilgiler

Doğum Kontrol Hapları Hakkında Bilgiler
25 Temmuz 2012 tarihinde eklendi, 1.458 kez okundu.

Kullandığım doğum kontrol haplarım hakkında bilgi almak istiyorum diyorsanız hepsi sizlerle…

Doğum kontrol yöntemlerinden biri olan ve birçok hamile kalmak istemeyen kadınların başvurduğu bir metod olan doğum kontrol hapları hakkında sizlere merak ettiğiniz  tüm bilgileri sizlerle paylaşıyorum hanımlar…

Kullandığınız hapların ne kadar sağlıklı olduğunu öğrenmek istiyorsanız bu makaleme dikkat etmelisiniz ve ne tür doğum kontrol hapı kullandığınızı da bu şekilde öğrenebileceksiniz.

Doğum Kontrol Hapları İle İlgili Doğru Sanılan Yanlışlar
1-Doğum kontrol hapları kilo aldırır
Hapların normalde içerdikleri steroid hormonlara bağlı olarak hafif iştah açıcı etkileri vardır. Ancak son yıllarda geliştirilen çok düşük dozlu haplar sayesinde kilo artışı minimal olmakta ya da hiç olmamaktadır.

2-Doğum konrol hapları kısırlık yapar
Kesinlikle yanlış olan bir bilgi. Doğum kontrol hapı ne kadar süreyle kullanılmış olursa olsun, bırakıldığında doğurganlık hemen geri döner. Hiçbir şekilde kısırlık yapması sözkonusu değildir. Hatta evli olmayan genç kızlarda adet düzensizliği ve ağrılı adet görme gibi durumlarda tedavi amacıyla rahatlıkla kullanılabilmektedir.

3-Doğum kontrol hapları kanser yapar
Aksine yumurtalık ve rahim kanserine karşı koruyucu etkisi vardır. Hap ne kadar uzun süreli kullanılırsa, bu koruyucu etki o kadar fazla olmaktadır.

4-Doğum kontrol hapları depresyona yol açar
Eskiden kullanılan yüksek dozlu preparatlarda nadiren görülebilmekte iken yeni geliştirilen çok düşük dozlu haplarla hemen hemen hiç görülmemektedir.

5-Doğum kontrol hapları  cinsel heyecanı azaltır
Yeni  ve düşük dozlu haplarla söz konusu değildir.Ayrıca istenmeyen gebelik korkusu olmadığı için aksi bir etki ile psikolojik rahatlama söz konusu olabilir.

6-Doğum kontrol hapları sürekli kullanılmaz. Mutlaka ara vermek gerekir
Ara vermek kesinlikle gerekmez. İstenildiği sürece kullanılabilir. Hatta menarştan (ilk mens kanaması) menopoza kadar kullanılabilir. Son dönemde 25-30 yıl sürekli kullanımların bile  hiçbir sorun yaratmadığını gösteren çalışmalar mevcuttur.

7-Doğum kontrol hapları  suni hormonlardır ve doğal olmadıklarından dolayı bana zarar  verirler
Doğru kullanıcı seçildiği takdirde erken dönemde  görülebilen bazı yan etkiler (bulantı, başağrısı, göğüslerde dolgunluk, şişlik hissi) dışında zararı yoktur. Aksine doğum kontrolü dışında da çeşitli yararları (aneminin azalması, dış gebelikten koruma, iyi huylu meme hastalığı riskinin azalması ) vardır.

8-Doğum kontrol hapları kullanırken adet kanamaları düzensiz olur
Genellikle bu durumu tedavi amacıyla reçete edilirler. Ancak yeni ve çok düşük dozlu haplarda ilk aylarda daha belirgin olan ve kullanıma devam edildikçe azalan lekelenme, ara kanama tarzı düzensizlikler olabilmektedir.

9-Hap almayı unutursam ne olacak?
Haplar doğru kullanıldığı taktirde % 100’e yakın koruma sağlar. Hap içmenin unutulması bunu azaltan en önemli sorundur. Dolayısıyla hapların düzgün kullanılmasına özen gösterilmesi gerekir.

Doğum Kontrol Hapları  yumurtalıkların yumurta üretmesine engel olarak hamileliği önler. Doğru kullanıldığında gebelikten korunma oranı % 99-100’e yakındır ve çocuk istendiği zaman, hapın bırakılması ile hamile kalınabilir.
Yeni evli ve henüz çocuk sahibi olmak istemeyen bayanlar için en uygun korunma yöntemidir. Bir hastalığı olmadığı halde adet kanamaları fazla miktarda, düzensiz veya adetleri aşırı ağrılı olan bayanlar için de iyi bir seçenektir. Hapın kullanılmadığı tıbbi sebepler şunlardır:
¥ Hamilelik şüphesi olanlar
¥ Önceden geçirilmiş veya geçirilmekte olan damar tıkanıklıkları
¥ Hormona duyarlı tümörlerin mevcudiyeti
¥ Ağır karaciğer bozukluğu
¥ Beyin ve göz damarları bozukluğu
¥ Kontrol altına alınmamış yüksek tansiyon
Ayrıca 40 yaşın üstünde ve sigara kullananlar, aynı zamanda teşhisi kesinleşmemiş yüksek tansiyon, şeker, kalp, karaciğer ve böbrek hastalığı olanlar veya bunları geçirenler doktora danışmadan kesinlikle ilaca başlamamaları gerekir.
Doğum kontrol hapları, doğum kontrolü ile hiçbir ilişkisi olmayan birçok probleme de çözüm getirmiştir. Adet dönemlerinde kendini iyi hissetmeyen, ağrıdan yakınan birçok bayanda belirgin düzelme görülmüştür. Bir başka avantajı da adet kanamalarının çok düzenli olmasıdır. Araştırmalar, hapların yumurtalık ve rahim kanserlerine karşı koruyucu etkisi olduğunu göstermektedir. Nispeten sık görülen endometriosis hastalığı da genellikle uzun süreli hap kullanımı ile düzelir. Daha önceleri yüksek dozlu doğum kontrol hapları kullanıldığından, kilo alımı söz konusu olabiliyordu. Bugünkü doğum kontrol hapları düşük düzeyde hormon içerdiği için kullanım sırasında kiloda belirgin bir değişiklik görülmez.
Haplar her zaman aynı saatte alınmalıdır. Sabah ya da gece yatmadan hemen önce tercih edilmektedir. Düzenli olarak alıp almadığınızı, takvim gününün her draje için belirtilen gün ile tutup tutmadığına bakarak kontrol edebilirsiniz. Eğer unutulursa takip eden 12 saat içinde alındığında güvenilirlikleri azalmaz. İki hapın alınması arasındaki zaman 36 saatten fazla olursa güvenirlik artık tam olmaz. Böyle bir durumda bir sonraki adet kanamasına kadar ek tedbirler kullanılmalıdır. Adet kanamanız öncekilerden daha hafif ve kısa olursa telaşlanmayınız, hap kullanırken bu doğaldır.
Şiddetli, durmayan veya tekrarlayan kanamalarda doktorunuza başvurmanız gerekir. Ve yine hiçbir şikayetiniz olmasa da doğum kontrol hapını kullanırken düzenli aralıklarla jinekoloğa muayene olunmalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Bebeğim Neden Olmuyor? Ne Yapmalıyım? başlıklı makalemizde Bebek Neden Olmaz hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Daha parlak bir cilt için
Parlak Bir Cilt Hayal Olmasın!

Artık herkesin cildi parlak ve doğal olabilir hanımlar... Her bayan gibi bizlerde cildimizin parlak ve doğal olmasını isteriz elbette parlak...

Kapat