Erkek Bebekler için Hırka Modeli ve Yapılışı

Erkek Bebekler için Hırka Modeli ve Yapılışı
31 Aralık 2013 tarihinde eklendi, 2.977 kez okundu.

Erkek bebekler için hırka modeli yapılışı anlatımlı sizlerle…

Erkek bebeklerimiz için, sizlere çok şık bir örgü hırka modeli ve yapılışını paylaşmak istiyorum. Yeni sezonun ilk erkek bebek hırka modelini ve yapılışını kadinmelektir.com olarak bizlerden öğrenebilirsiniz. Bebeğinizi soğuk geçen kış günlerinden kurtarmak ve onları bir noel hediyesi vermek isterseniz, bu modelimizi mutlaka küçük ve sevimli erkek bebeğinize örün.  Umarım modelimizi beğenir , yorumlarda bulunursunuz.

erkek bebek orgu hırka modeli

Model adı : Jelibon Erkek Hırka
Zorluk derecesi : Orta
İlgili şiş numaraları : 5
İlgili tığ numaraları : 3.5
Yaş grubu : 2-3 Yaş
Örgü şekli : Düz örgü, ters örgü, haraşo, 2+2 lastik örgü, 1+1 lastik örgü, tığla fıstık örneği, geri dönüşlerle
Gerekli malzemeler : 60172 (2 Yumak), 4 adet düğme
Mevsim : Kış, Sonbahar, İlkbahar

Yapılışı:

ARKA:
68 ilmek başlanır. 5 cm 2+2 lastik örülüp, düz örgüye geçilirken ilk sırada 10 ilmek arayla 6 defa 1’er ilmek kesilerek 62 ilmeğe düşülür. Beden boyu 21 cm olduğunda kol evi için her iki taraftan 17 defa; 2 ilmek düz örülür, sonraki 1 ilmek kesilir. Beden boyu 36 cm de kalan 28 ilmek bir defada kesilerek bitirilir.

ÖN:
40 ilmek başlanır. Ön ortasından başlanarak ilmekler; 6 ilmek 1+1 lastik, 34 ilmek 2+2 lastik şeklinde dizilir. 5 cm örüldükten sonra düz örgüye geçilirken ilk sırada 10 ilmek arayla 4 defa 1’er ilmek kesilerek 36 ilmeğe düşülür. Ön ortasındaki 6 ilmek beden boyunca 1+1 lastik örülmeye devam edilir. Beden boyu 21 cm olduğunda kol evi için bir taraftan 17 defa; 2 ilmek düz örülür, sonraki 1 ilmek kesilir. Beden boyu 30 cm örülerek yaka için ön ortasından 5+3+2+1+1+1 ilmek kesilir. Beden boyu 36 cm de omuzda kalan 6 ilmek bir defada kesilerek bitirilir. Diğer ön parça da aynı şekilde örülür. Sol ön parçada 6 cm arayla 4 adet ilik açılır.

KOLLAR:
40 ilmek başlanır. 5 cm 2+2 lastik örülüp, düz örgüye geçilirken ilk sırada 4 ilmek arayla 6 defa 1’er ilmek kesilerek 34 ilmeğe düşülür. Her iki taraftan 5 cm arayla 4 defa 1’er ilmek artış yapılarak 42 ilmeğe ulaşılır. Kol boyu 14 cm de fıstık örneği uygulanmaya başlanır.
1.sıra: 19 ilmek düz, 19 ve 20.ilmek arasındaki iplik üzerine tığla 1 adet fıstık yapılır, fıstığın yanındaki ilmekle fıstık ilmeği beraber alınarak kesilir, sonraki 18 ilmek düz örülüp, sıra tamamlanır.
Arka sıralarda ilmekler ters örülür.
3.sıra: 16 ilmek düz, 16 ve 17.ilmeğin arasındaki iplik üzerine tığla 1 adet fıstık yapılır, fistık ilmeği ve yanındaki ilmek birlikte alınarak kesilir, sonraki 5 ilmek düz, 22 ve 23.ilmeğin arasındaki ipliğe 1 fıstık yapılır, fıstık ilmeği ile sonraki ilmek kesilir, sonraki 15 ilmek düz örülüp, sıra tamalanır.
Bu işlemler uygulanarak 6 ilmek arayla yanyana 5 adet fıstık yapılır. Sonraki sırasında aynı işlemlerle fıstık örneği azaltılarak 1 adede düşürülür.
Kol boyu 21 cm örülerek kol evi için her iki taraftan 2+17 defa; 2 ilmek düz örülür, sonraki 1 ilmek kesilir. Kol boyu 36 cm de kalan 4 ilmek bir defada kesilerek bitirilir. Diğer kol da aynı şekilde örülür.

KAPÜŞON YAPILIŞI:
72 ilmek başlanır, 1 cm 1+1 lastik örülüp, düz örgüye geçilir. Örgü boyu 14 cm örülerek ilmekler kapüşonun orta kısmını yapmak için; 30+12+30 ilmek şeklinde ayrılır. Ortadaki 12 ilmek her sırada geri dönüş tekniği kullanılarak örülürken, kenarlarda kalan 30’ar ilmekten, her sırada 1’er ilmek kesilir. Kalan 12 ilmek bir defada kesilerek bitirilir. Lastikli kısım ön taraf getirilerek yaka etrafına dikilir.

CEPLER:
16 ilmek başlanır, düz örgüye geçilir. 1 cm örüldükten sonra kolda uygulanan fıstık işlemi yapılır.
1.sıra: 5 ilmek düz, 1 adet fıstık yapılır, fıstık ilmeği ile sonraki ilmek birlikte alınarak kesilir, sonraki 5 ilmek düz, 1 adet fıstık yapılır, fıstık ilmeği ile sonraki ilmek birlikte alınarak kesilir, 5 ilmek düz örülüp, sıra tamamlanır.
Arka sırasında ilmekler ters örülür.
3.sıra: ilmekler ortalanır ve ortadaki 2 ilmeğin arasına 1 adet fıstık yapılır, fıstık ilmeği ile sonraki ilmek beraber alınarak kesilir.
5.sıra: 1.sıra gibi örülür, düz örgüyle devam edilir. Örgü boyu 6 cm de 2 cm 1+1 lastik örülüp, ilmekler bir defada kesilerek bitirilir.

Bir önceki yazımız olan Bayan Örgü Yelek Modelleri Resimli başlıklı makalemizde bayan örgü yelek modelleri, bayan örgü yelek modelleri açıklamalı ve bayan örgü yelek modelleri resimli hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Yepyeni Bayan Örgü Yelek Modelleri
Bayan Örgü Yelek Modelleri Resimli

bayan örgü yelek modelleri örnekleri resimli bayan örgü kürk yelekler 2014 2015 Bayanların örgü giyimi konusunda vazgeçilmezlerinden olan örgü yelekler...

Kapat