Evdeki böcekleri ilaçsız bir şekilde uzaklaştırmak

Evdeki böcekleri ilaçsız bir şekilde uzaklaştırmak
2 Nisan 2013 tarihinde eklendi, 1.604 kez okundu.

evdeki böcekleri evden kovabilmek çıkartmak ilaçsız bir şekilde böcekleri kovmak

Belli zaman aralıklarında ki bu genelde yaz aylarına denk geliyor, evlerimiz sürekli olarak karınca – hamam böceği gibi varlıkların istilasına uğrar ve bu gerçekten epey bir can acıtan bir etkendir. Genellikle tuvalet, mutfak ve banyo içerisinde yer alan bu böcekler ortam içerisinde yaşattıkları etkenler ile fazlasıyla can sıkarlar.  Eğer sizin de evinizde bu tür böcekler yer alıyorsa mutlaka aşağıdaki özel tavsiyelerimize bir göz atmalısınız hanımlar. Bu özel tavsiyeler ile evlerinizdeki böcekleri uzaklaştıracak ve daha sağlıklı bir yaşam sürebileceksiniz. Evlerinizdeki böcekleri ilaçsız olarak kovabileceğiniz özel tavsiyelerimize dilerseniz buyrun birlikte bakalım ve böceklerden hep birlikte kurtulalım…

evdeki böcekleri uzaklaştırmakİşte 10 öneri…

1. Doğal yırtıcıları cesaretlendirin: Bahçenizde kırlangıçlar ya da ötleğen kuşları için bir kuş evi yapabilirsiniz. Her gün sularını yenilerseniz bu kuşlar da bahçedeki böcekleri, sinekleri yutarak size yardımcı olacaklardır. Hatta cesaret edebiliyorsanız bahçenize bir yarasa evi bile kurabilirsiniz. Yarasalar sinek, örümcek, yabanarısı, sivrisinek ve hatta akrepleri bile yiyecektir. Ancak yarasalar gündüz uyuyup hava kararınca avlanmaya başladıkları için akşam olunca yarasanın evinize girme ihtimaline karşı kapınızı ve pencerelerinizi kapalı tutmayı unutmayın.

2. Evinizin döşemesini temiz tutun: Çünkü yer döşemesi evinizin yere en yakın bölümüdür. Buradan böcekler rahatça girebilir. Eğer yer döşemenizi nemden uzak, temiz ve korunaklı tutarsanız, termit, karınca, pire ve örümcek gibi böceklerin çoğalmasını ve eve girişini zorlaştırırsınız. Döşemenizin aralarında, duvar diplerinde herhangi bir boşluk olup olmadığını kontrol edin. Eğer buralarda aralık varsa bunları köpük ya da ziftle doldurun.

3. Çöpünüzü uygun şekilde depolayın: Eğer evinizde çöp sepetiniz varsa, böcekler bunu kolayca bulur. Evdeki çöp kovaları hamamböcekleri ve diğer böcekler için bir açık büfe gibidir. Böceklerin çöpünüzün içinde ziyafet vermesini önlemek için uygun bir şekilde depolama ve çöp atma önemlidir. Çöpünüzü teneke çöp kovası içinde mutfakta tutun ve her gece çöpleri boşaltın. Çöp tenekesini de düzenli olarak temizleyin ve dezenfekte edin.

4. Böcekleri akşam yemeğinize davet etmeyin: Dağınık bir ev böceklerin çoğalması için oldukça idealdir. Siz onları fark edene kadar gazete yığınları içinde ya da ağzına kadar dolu bir dolapta çoğalabilirler. Bu nedenle evinizi düzenli tutun.

Böceklerin de hayatta kalmak için gıdaya ihtiyaçları var. Yiyeceklerinizi kapalı ve hava geçirmez kutular içinde saklayın, artan yemeklerinizi buzdolabına kaldırın. Mutfak dışında evinizin başka bölümlerinde çok gerekli olmadıkça yemek tüketmeyin. Bulaşıklarınızı yemekten sonra hemen yıkayın ya da bulaşık makinesine yerleştirin.

Evcil hayvanınız varsa, onların yiyeceklerini de işi bittikten sonra hemen temizleyip kaldırın. Böceklerin ulaşamayacağı şekilde sarıp, poşetleyip bir dolaba yerleştirin.

5. Büyük açıklıkları örtün: Çatınızdaki, kapı ve percelerinizdeki bir delik tüm böceklerin evinize girebileceği anlamına gelir. Dış cephenizdeki büyük deliklerden bazılarını kapatmak çok zor olabilir. Bu büyük açıklıkları doldurmak için böcekleri geçirmeyecek kumaşlardan yapılan koruyucular kullanabilirsiniz.

6. Boruların girişlerini tıkayın: Evinize yeni bir kablo, internet servisi ya da telefon tesisatı kurduysanız, dış cepheden açılan deliklerden birçok böcek evinize sızabilir. Sık sık evin dış noktalarında telefon ya da kablo hattını takip edin ve olası bir delik olup olmadığını inceleyin. Dış kapının tokmaklarını ve evinizdeki elektrik çıkışlarını da kontrol etmeyin unutmayın.

7. Çatlakları tamir edin: Çatlakları doldurmanız, birçok böceğin sizden uzak duracağı anlamına gelir. Eğer bir çatlağın içine kurşun kalem sığıyorsa, binlerce küçük böceğin buradan geçebileceği gibi yavru bir fare de bu delikten sığabilir. Bu nedenle evinizin dış cephesini alıcı gözlerce, dikkatli bir şekilde gözden geçirin. Dış kaplamanızın hasar görmüş ya da düşmüş bölümleri olup olmadığını, varsa zemindeki çatlakları hemen tamir edin.

8. Avlunuzun bakımını yapın: Özellikle sivrisinekler ve pireler sözkonusu olunca avlunuzun böcek istilası üzerinde büyük bir etkisi var. Sivrisinekler çoğalmak için suya ihtiyacı var. Avlunuzda biriken suları engellerseniz sivrisinek nüfusunu da azaltırsınız. Bu şekilde ayrıca evinize girmeye çalışan başka böceklerin sayısını da azaltırsınız. Ayrıca su yolu ve kanalizasyon gibi drenaj kanallarının bakımını düzenli olarak yaptırmak da önemlidir. Su yollarını yapraklardan, çim parçalarından ve döküntülerden temizleyin. Eğer havuzunuz varsa, kullanmadığınız zaman bile suyu klorlanmış ve filtre edilmiş olarak tutun. Suyunu haftada iki kez değiştirin.

9. Kapı ve pencelere sinek teli yerleştirin: Sinek tellerinizde herhangi bir delik olup olmadığından emin olun. Birçok insan kapı ve pencerelerin açık olmasından dolayı evinde oluşan esintiyi sever. Fakat bu sıcak yaz günlerinde sivrisineklerin, pirelerin ve diğer böceklerin evinize saldırmasını kolaylaştırır.

Bu nedenle sineksiz temiz hava istiyorsanız, çok küçük delikli sinek teli takın. Bunların kurulması çok kolaydır.

10. Kapınızı korumaya alın: Evinizi böcek istilasından korumak için kapınızın altına sağlam bir çelik ya da aluminyum eşik yaptırın. Hatta daha iyi koruma için bu eşikle birlikte kapı süpürgeliği de ekleyin. Süpürgelik her yerde bulabileceğiniz ucuz bir araçtır ve eşik ile kapının altı arasınriydaki boşluğu kaplar. Böylece böceklere karşı daha etkili koruma sağlarsınız. Kapınız açık kalırsa bu önlemlerin hiçbiri işe yaramayacaktır. Eğer unutkan çocuklarınız varsa işiniz zor. Ancak hidrolik bir cihaz takabilirsiniz kapınıza, böylece kapı açık kalırsa kendiliğinden kapanır.

Bir önceki yazımız olan Halı üzerindeki mobilya izlerinden nasıl kurtulurum? başlıklı makalemizde halı üstündeki mobilya izi nasıl geçer hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Örgülü saç modelleri
İddialı olmak isteyenlere ‘Örgülü Saç Modelleri’

örgü saç modelleri trendi çeşitleri en güzel örgülü saç modelleri 2013 2014  Modası hiç geçmeyen saç çeşitlerinden olan örgülü saç...

Kapat