Hazımsızlığa ne iyi gelir? (Hazımsızlık tedavisi)

Hazımsızlığa ne iyi gelir? (Hazımsızlık tedavisi)
31 Ocak 2013 tarihinde eklendi, 1.608 kez okundu.

hazımsızlık nedir nasıl olur hazımsızlığa iyi gelen özel bilgiler tüyolar tavsiyeler

Genel sağlık pronlemleri içerisinde yer alan ve her yaş grubunu etkileyebilen “hazımsızlık” karşılaşılmak istenen en son rahatsızlıklardan bir tanesidir. Etkisi altına aldığı kişilere büyük zorluklar yaşatması muhtemel bu rahatsızlık aslında doğru tavsiyeler ile kolaylıkla sorun olmaktan çıkartılabiliyor.

Ama bu tavsiyeleri uygulamadan önce hazımsızlık hangi sebeplerden ötürü meydana gelmiş bunu öğrenmeli ve buna göre çözümler uygulamalısınız.

Hazımsızlığa ne iyi gelir? (Hazımsızlık tedavisi)

hazımsızlık nedir nasıl tedavi edilir

Hazımsızlık ve şişkinlik (dispepsi) her yaş gurubunun ortak sorunudur.Özellikle yemeklerden sonra karın ve göbek bölgesinde şişlik,şişkinlik,mide bölgesinde rahatsız edici kimi zaman kıvrandırıcı ağrı, erken doyma veya sık acıkma,geyirti,gaz,bulantı ve kusma kimi zaman da ağıza acı su gelmesi,yanma ve kazınma hissi varsa kişide hazımsılık olduğundan söz edilebilir.

Bazı meyvaların(özellikle turunçgiller),yağlı yiyeceklerin,kızartmaların,kahve,alkol,gazlı içeceklerin ve domatesin şişkinlik yaptığından ve mevcut şikayetleri kötüleştirdiği bilinir.Çoğu hastama ise süt ve süt ürünleri dokunmak da ancak bunu ortaya çıkartmamız zor olmaktadır.

Burada dokunan besin,gıda veya içeceğin hangisi olduğunu kişi kendi deneme yanılma yöntemi ile tesbit etmeli ve o gıdalardan uzak durmalıdır.

Ünlü patatesimizin ise hazımsızlığın ilacı olduğun bilinmektedir ancak kimi bünyelerde hazımsızlığa neden olabilir.

Tanı da kan tahlilleri,ultrason,röntgen genellikle yeterlidir.Kimi hastalarda ileri tetkikler,endoskopi planlanabilir.

Sebebi bulunamayan hazımsızlıkların psikolojik kaynaklarının da olabileceği tahmin edilmektedir.

Bağırsak parazitleri yazımda bahsettiğim gibi bağırsaklarımızda ki patojenler de (solucan,tenya,kurt v.b) şikayetleri kötüleştirebilir.

Hazımsızlık bir hastalık değil bir şikayettir ancak altta yatan sebebin dikkatlice araştırılması ve hastalıklarla alakalı olabilecek nedenlerin dişlanması gerekir.

Safra kesesinde taş,pankreas bozukluğu,mide ve bağırsak hastalıkları ciddi hazımsızlığa yol açar.

Bazı çok önemi rahatsızlıklar mesela böbrek yetmezliği,hiperkalseminin yanısıra karında ani,gebelik benzeri bir şişlik olan bayan hastada yumurtalık kanseri tanısı da akla gelir.

Kimi  ilaçların bilinçsiz kullanımı (ağrı kesiciler,kansızlık ilaçları,kortizonlar) ve özellikle şeker ilaçlarının yan etkisi olarak şişkinlik görülebilir.

Sigaranın  hazımsızlığa iyi geldiği gibi yanlış bir inanışın aksine sigara mide bağırsak sisteminin de düşmanıdır.

Tedavide  ilaçlara hemen ihtiyaç duyulmaz.Çoğu zaman hayat tarzında ki minik değişiklikler hızla şikayetleri geriletir.Küçük porsiyonlu öğünler yani tıka basa yememek,kahve ve zararlı içeceklerden uzak durmak genelde tek başına yeterli olur.Düzenli uyku,vaktinde alınan öğünler ve sürekli egzersiz veya yürüyüş de yardımcınız olacaktır

Probiyotik yoğurtların ciddi anlamda faydalı olduğunu altını çizerek belirtmeliyim.

Hazimsızlık ve şişkinlik olan çoğu hastada uzamış kabızlık rahatsılığıda bulunabilir.Bağırsak hızlandırıcı ilaçlardan ziyade posalı,kepekli gıdalar,su,sıvı ve çorba tüketiminde ki artış ile kabızlığınız büyük ölçüde düzelecektir.

Hasbelkader bazı reçetelerimle hazımsızlığı ben de tedavi etmekteyim ancak bu konun asıl uzmanı gastrotenteroloji bölümüdür.

Çoğumuzun muzdarip olduğu hazımsızlık ve şişkinlik basit,tedavi edilebilir bir şikayettir ve onunla yaşamaya alışmaktansa basit tedbirlerle hayatımızdan uzaklaştırmak mümkündür.

Başkent üniversitesinde çocuk sağlığı ve hastalıkları (pediatri) de ihtisas yapmaya hak kazanan değerli eşim Dr. Buket Taneri ’ye bir ömür boyu başarı diliyorum.

Hicri yılbaşinı birkaç gün önce idrak ettiğimiz şu çok mübarek muharrem ayı ve hemen ertesinde 2012 hepinize sağlık,mutluluk ve başarı getirsin.Nice mutlu yıllara.

Not:Geçen sene kaleme aldığım reflü yazımda konuyla alakalı olduğundan okumanızı tavsiye ederim.

REFLÜ

Bana bu yazıyı yazdıran temel sebep hastalarımın bu hastalıkla yaşamaya çalışmaları,alışmaları soda içerek tedavi olduklarını düşünmeleri.

Reflü hastalığı mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.Aşağıda bahsedeceğim şikayetlerden sonra tedavinin yetersiz kaldığı,tavsiyelere uyulmadığı zaman reflünün uzun yıllar sonunda yemek borusu kanserine neden olduğu bilinmektedir.
Reflü asitli mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması demektir.Asitle dolu ve dirençli midemizin asidine yemek borusu hiçde dayanıklı değildir.Aşağıda ki şikayetler ise  reflü hastasında kaçınılmazdır.

Midede yanma,geçmeyen,boğazı yakan,gıcık tarzında kuru bir öksürük,boğazda takılma hissi,kalp krizi geçiriyormuş gibi hissetiren yanmayı takiben çarpıntı,kalbe bası hissi (sakın bir krizide atlamayalım)
Göğüs kemiği arkasında yanma,ağıza acı ekşi sıvı gelmesi,geğirme,şişkinlik,ağıza gıda artıkları gelmesi,yutma güçlüğü çok sık görülebilmektedir ama asıl hiç akla gelmeyen şikayetlerde olabilir bunlar; ses kısıklığı,ağız kokusu,nefes darlığı,diş çürükleri,uzamış farenjit,mide bulantısı,hıçkırık ve kimi zaman yanlış tedavi edilmeye çalışılan uzamış bir sinüzit,bazen de akla gelmese bile panik atak reflü sonucu ortaya çıkabilmektedir.

Reflü tanısını hekiminiz belki çoğu zaman anlattıklarınızla,hikayenizle koyacaktır.Bazen başka tetkiklerde gerekebilmektedir.Hani şu mideye kamera sallanması denilen endoskopi v.b.

Tedavi artık yeni ilaçlarında yardımıyla çok daha kolaydır.Burada önemli olan hastanın tedaviyi aksatmaması,ilaçlarını düzenli ve vaktinde kullanması ve hekimce yapılan tavsiyelere harfiyen uymasıdır.

Dirençli vakalarda kimi zaman ameliyat veya başka tedavi yollarıda denenebilmektedir.

Tavsiyelerimi sıralamam gerekirse;ilk olarak acı,baharatlı,ekşi,çok sıcak,çok soğuk gıdalar ve alkollü,gazlı içecekler,sigara tüketmemeye çalışın.Midenizi aşırı doldurmayın,ölçülü yiyin.Günümüz koşullarında zor ama stresten uzak bir yaşam sürmeye çalışın.Sıkan dar giysiler,korse giyinmemeye özen gösterin..Fazla kilolarınızla vedalaşın.Gebelikte doğal olarak artan mide şikayetlerinizi hekiminizle paylaşın.

Yemek yedikten sonra hemen yatmayın,yatmadan iki saat önce yemek yemeyin.Midenizin saatlerce boş kalmasına fırsat vermeyin sık sık ve az az yiyin.

Geceler iki kat yastıkla yüksekte yatmaya çalışın.Yanma hissiniz olduğunda bir iki uydum süt için(eğer dokunmuyorsa.)Stresli ortamlardan olabildiğince uzak durun.

Bir önceki yazımız olan Mide üşütmesi nasıl olur? Mide üşütmesi tedavisi başlıklı makalemizde mide üşütmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
mide üşütmesi
Mide üşütmesi nasıl olur? Mide üşütmesi tedavisi

mide üşütmesine iyi gelecek öneriler tavsiyeler bilgiler tüyolar mide üşütmesi sebepleri Özellikle kış aylarında meydana gelmesi ile birlikte fazlasıyla can...

Kapat