Kız Çocukları İçin “Örgü Elbise Modeli ve Yapılışı”

Kız Çocukları İçin “Örgü Elbise Modeli ve Yapılışı”
12 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 2.213 kez okundu.

Kız çocuklarımız biz bayanların her şeyidir hiç kuşkusuz onları çok güzel ve çok minnoş göstermek her anne adayı ister.

Bizlerde sizlere kız çocuklarımız için birbirinden güzel harika tasarımlarda örgü elbise modellerini ve yapılışlarını paylaşıyoruz ve paylaşmaya devam edeceğiz.

Bu yazımda sizlere kız çocuğumuz için açık mavi tonlarında çok güzel tasarıma sahip örgü çocuk elbisesini ve modelin yapılışını paylaşıyorum.  Sizlerde ufak sevimli kız çocuklarınıza bu harika tasarıma sahip örgü elbise modelini yapabilirsiniz. Modelimizin yapılış anlatımını makalemizde bulabilirsiniz. Örecek olan bayan arkadaşlarıma şimdiden kolay gelsin.

Kız Çocukları İçin “Örgü Elbise Modeli ve Yapılışı”


 

2015 örgü bebek elbisesi yapılışı

Model adı : CM-040 Lüks Minnoş Elbise
Zorluk derecesi : Orta
İlgili şiş numaraları : 3
İlgili tığ numaraları : 2
Beden : Bebek
Yaş grubu : 0-12 Ay
Örgü şekli : Düz-ters örgü, 1+1 lastik örgü, ajur modeli, sık iğne
Gerekli malzemeler : Lüks Minnoş 99076 (3 yumak) 17 adet düğme kurdela süsleme için çiçekler
Mevsim : İlkbahar-Sonbahar-Kış

Yapılışı:

ETEK YAPILIŞI:

ARKA ve ÖN:

Arka ve Ön bedenler aynı şekilde örülür. 133 ilmek başlanır. İlmekler; 1 kenar ilmeği, 3 düz, 1 dolama, *2 düz, 1 sola doğru kesme, 1 düz, 1 sağa doğru kesme, 2 düz, 1 dolama, 2 düz, 1 dolama, *işaretinden tekrar edilerek dizilip, diyagram uygulanır. Beden boyu 35 cm olduğunda 1 ilmek arayla 63 defa 1’er ilmek kesilerek 70 ilmeğe düşülür. Aynı sıradan itibaren 2 cm 1+1 lastik, 2 cm düz örülüp, ilmekler bir defada kesilerek bitirilir. Eteğin 2 cm düz örülen kısmında 10 ilmek arayla 7’şer adet ilik açılır.

Yanlar dikildikten sonra bel kısmına naylon iplikle 2 sıra sık iğne yapılır, kazağa  naylon iplikle dikilir.

ÜST BEDEN YAPILIŞI:

ARKA:

78 ilmek başlanır, düz örgü yapılır. Beden boyu 3 cm de yaka için ilmekler ortalanır ve 43+35 şeklinde 2’ye ayrılır. 43 ilmekle örgüye devam edilir. Arka ortasındaki 6 ilmek haraşo örülürken, diğer ilmekler düz örülür. Sonraki sıradan itibaren kol evi için bir taraftan 3+2+1 ilmek kesilir. Beden boyu 14 cm de yaka için 17 ilmek kesilir, sonraki sırada omuzda kalan 20 ilmek bir defada kesilerek bitirilir. 35 ilmek olan taraf örülürken, arka ortasından 8 ilmek artış yapılarak 43 ilmeğe ulaşılır. Arka ortasından 6 ilmek haraşo örülür. Aynı işlemler uygulanıp, bitirilir. Sol ortasında 3 cm arayla 3 adet ilik açılır.

ÖN:

78 ilmek başlanır. 3 cm diyagram uygulanıp, düz örgüye geçilirken ortadaki 32 ilmeğe diyagram uygulanmaya devam edilir, aynı sırada kol evi için her iki taraftan 3+2+1 ilmek kesilir. Beden boyu 13 cm olduğunda yaka için ilmekler ortalanır ve ortadaki 16 ilmek bir defada kesilerek örgüye 2 parça halinde devam edilir. Yakanın her iki tarafından, her sırada 3+2 ilmek kesilir. Beden boyu 14 cm de omuzlarda kalan 20’şer ilmek bir defada kesilerek bitirilir.

KOLLAR:

122 ilmek başlanır, 5 cm diyagram uygulandıktan sonra, 2 ilmek beraber alınarak yanyana 56 defa 1’er ilmek kesilerek 66 ilmeğe düşülür. 2 cm düz örülüp, ilmekler bir defada kesilerek bitirilir. Diğer kol da aynı şekilde örülür. Kol etrafına 1 sıra naylon iplikle sık iğne yapılır.

YAKA:

Yaka etrafından şişe 74 ilmek çıkarılır, 1 cm düz, 1 sıra ajur modeli, 2 sıra naylon iplikle, 2 sıra 99076 renk no.lu iplikle düz örülüp, ilmekler bir defada kesilerek bitirilir. Ajur yapılan sıradan dışa doğru kıvrılarak dikilir, içinden kurdela geçirilir.

BERE:

150 ilmek başlanır, 3 cm diyagram uygulanır. 75 defa yanyana 1’er ilmek kesilerek 75 ilmeğe düşülür. 2 sıra düz, 1 sıra ajur örneği yapılıp, düz örgüyle devam edilir. Bere boyu 14 cm de ilmekler 25+25+25 şeklinde 3’e ayrılır. Ortadaki 25 ilmek her sırada geri dönüş tekniğiyle örülürken, her iki taraftaki 25’er ilmekten her sırada 1’er ilmek kesilerek sıfırlanır. Sonraki sırada, ortada kalan 25 ilmeğin her iki tarafından şişe 25’er ilmek çıkarılarak 75 ilmeğe ulaşılır. 1 cm düz, 1 sıra ajur modeli, 2 sıra naylon iplikle, 2 sıra 99076 renk no.lu iplikle düz örülüp, ilmekler bir defada kesilerek bitirilir. Ajur yapılan sıradan dışa doğru kıvrılarak dikilir, içinden kurdela geçirilir.

Berenin ön tarafında ajur yapılan sıranın içinden kurdela geçirilir. Başlama yerine naylon iplikle 1 sıra sık iğne yapılır. Bere etrafı çiçeklerle süslenir.

Bir önceki yazımız olan Yeni Sezon "Örgü Bebek Yeleği Modeli ve Yapılışı" başlıklı makalemizde 2015 örgü bebek, örgü bebek yelek yapılışı ve örgü bebek yelekleri açıklamalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
2015 örgü bebek yeleği modeli yapılışı
Yeni Sezon “Örgü Bebek Yeleği Modeli ve Yapılışı”

2014 - 2015 kış sezonunun gelmesi ile birlikte çok sevimlimi sevimli kız çocuklarımız için harika örgü kıyafetler paylaşıyor ve paylaşmaya...

Kapat