Menopoz döneminde sıcak basması

Menopoz döneminde sıcak basması
17 Şubat 2012 tarihinde eklendi, 1.592 kez okundu.

Menopoz döneminde sıcak basması–menopoz–menopoz nedir–menopoz yaşı ve belirtileri

Menopoz döneminde ortaya çıkan ve fazlasıyla can sıkan sıcak basması, geçiş dönemlerinde etkisi altına aldığı kişileri fazlasıyla zorlayabilir. Huzursuzluk hissini son derece fazla bir şekilde hissettiren sıcak basması, menopoz döneminin en fazla can sıkan rahatsızlıklarındandır. Peki menopoz döneminde sıcak basması neden oluşur ve bu durum ile ilgili neler yapılabilir? Gelin konusunda uzman kişilerin yaptıkları açıklamalara birlikte bakalım…

Menopoz Döneminde Aşırı Sıcak basması

Dr. Hasan İnsel

Rahatsız edici olsalar da menopozda görülen sıcak basmaları aslında aşırı olmadıkları sürece tıbbi bir sorunun belirtisi değil, vücudun doğal hormonal değişimlere verdiği bir yanıttır. Sıcak basmaları çoğunlukla, östrojen düzeyleri düşük bir seviyeye yerleşince, menopozdan sonraki ilk bir ya da iki yıl içinde geçer. Sıcak basmaları günlük yaşamınızı etkiliyorsa bunun çaresi aranmalıdır. “Başıma geldi ne yapayım” demeyin jinekolog doktorunuzla bu durumu görüşün.

BAZI BASİT ÖNLEMLERLE SICAK BASMASINI ÖNLEYİN

Bazı yaşam tarzı değişiklikleri sıcak basmalarınızı azaltmada yardımcı olabilir, sigara, alkol ve stres sıcak basmalarını artırıcı faktörlerdir:

Fazla şekerli ve yağlı gıdalarla beslenmek de vücut ısı dengenizi bozabilir, sağlıklı beslenmeye özen gösterin.
Küçük ve sık öğünler tüketin, böylece büyük öğünlere göre vücudunuz daha az ısı üretecektir.
Sigara içmeyin.
Kahveyi azaltın.
Alkol almayın ya da sınırlayın.
Vücudunuzu serin tutun, yatak odanızı çok sıcak yapmayın, uyurken çok örtünmeyin, ince örtüler kullanın.
Birkaç kat olarak gerektiğinde üzerinizden çıkarabile-ceğiniz şeyler giyin.
Pamuklu veya ipek gibi doğal kumaşları tercih edin.
Stresinizi azaltın, gerekirse profesyonel yardım alın.
Düzenli egzersiz yapın.
Yoga veya benzeri gevşeme tekniklerini öğrenin.

FARKLI NEDENLERLE YÜZÜMÜZ KIZARIR

-Sıcak basması gibi rahatsız edici başka bir durum da yüz kızarmasıdır. Utandığımızda, hoş olmayan bir duruma düştüğümüzde, kaygı veya benzeri bir durumla karşılaştığımızda bazılarımızın yüzü kızarır. Aniden oluşan yüksek ısıyı deri yüzeye yakın kan damarlarını genişleterek atmaya çalışır, bunun sonucunda da yüzde ve yanaklarda kızarma oluşur.

* Sık tekrarlarsa rahatsız eder

Bu durum sık tekrarlarsa sosyal olarak rahatsız edici durumlara yol açabilir. Yüz kızarması bazen ortada hiçbir sebep yokken de oluşabilir. Yorucu bir hareket, egzersiz, sıcak bir duş, seks gibi yüksek ısı üretilen durumlar sırasında oluşan yüz kızarması, aşırı olmadığı sürece, normal bir reaksiyondur.

Alkol alınması, sıcak içecekler, çok baharatlı yemekler de yüz kızarmasının sık görülen nedenlerindendir. Bazı hazır yemek ve gıdalara, bazı lokanta yemeklerine tat vermesi için konulan “monosodyum glutamat”ın da yüz kızarmasına neden olabileceği söylenir.

Kadınlarda yüz kızarmasının hormonlardan kaynaklanan özel nedenleri olabilir. Örneğin menopoz döneminde östrojen hormonunun yavaş yavaş azalması, yüz kızarması ataklarıyla kendini belli edebilir. Hamilelikte vücuttaki değişen hormon düzeyleri ve kan hacmindeki artış bazı kişilerde yüz kızarmasına yol açabilir.

*Bazı hastalıklara işaret edebilir

Enfeksiyona bağlı ateş, çok soğuğa veya sıcağa maruz kalınması, güneş yanması gibi vücut ısısının yükselmesine neden olan her şey yüz kızarması sonucunu doğurabilir.

Ruhsal durumlar da yüz kızarması nedenlerinden biri olabilir. Diyabetten kalp sorunlarına kadar birçok kronik hastalık ve aşırı çalışan tiroid bezi veya iç salgı bezlerinin bazı bozuklukları, tümörler gibi hastalıklar da yüz kızarması nedeni olabilir.

Bazı cilt hastalıkları da yüz kızarmasına yol açabilir, bu konuda  dermatolog doktorlar size yardımcı olur.

Yüz kızarması alınan bazı ilaçların yan etkisi de olabilir. Kolesterol tedavisinde yüksek dozlarda kullanılan bir B vitamini olan Niasin de kızarmaya yol açabilir.

Bu şikayetlerin normal mi olduğu, yoksa bir sebepten mi kaynaklandığını anlamak için doktorunuza danışıp, onun önerileri doğrultusunda hareket etmek en doğru yoldur .

Bir önceki yazımız olan Doğal yöntemler ile saç uzatma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Boyun fıtığı nasıl geçer
Boyun fıtığı hakkında bilmeniz gerekenler

boyun fıtığı belirtileri boyun fıtığı nasıl geçer boyun fıtığı nedir belirtileri nelerdir Fıtık çeşitleri arasında yer alan ve etkisi altına...

Kapat