Normal doğumu kolaylaştiran egzersizler

Normal doğumu kolaylaştiran egzersizler
10 Eylül 2012 tarihinde eklendi, 2.322 kez okundu.

Normal doğumu kolaylaştıran egzersizler nelerdir

En sağlıklı doğumlardan biri olan normal doğum her annenin yapmak istediği doğumlardan bir tanesidir. Zorlanmadan ve canları yanmadan hep doğum yapmak isterler.kadinmelektir.com olarak artık doğumlarınızda zorlanmadan doğurabileceksiniz. Çünkü normal doğumu kolaylaştıran egzersizler mevcuttur. Doğumu kolaylaştıran egzersizler nelerdir merak ediyorsanız bu makalemi okumalısınız.

Bunun için öyle çok fazla bir şey yapmaya da gerek yok. Tek yapmanız gereken günlük 50 dakikalık bir yürüyüş ve aşağıda sizlerle paylaştığımız basit hamilelik egzersizleri dir. Bu egzersizler ile hem kasık ve bacak kaslarınızı güçlendirecek hem de doğum esnasında sizlere büyük bir kolaylık sağlayacak nefes kontrolü ve yönetimi beceriniz artacaktır.

Normal Doğumu Kolaylaştıran Egzersizler

Egzersiz sağlıklı yaşamın gereği olduğu gibi gebelik sırasında yapılan egzersizler de anne adaylarının kendisini fiziksel olarak daha iyi hissetmesini sağlar. Gebelik sırasında egzersiz yapmayı planlayan anne adaylarımutlaka doktora danışarak doktorun yönlendirdiği uzman kişilerce eğitim almalıdırlar. Memorial Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Figen Taşer Güney hamilelik döneminde yapılan egzersizin yararları hakkında bilgi verdi.

En Kolay Doğum Kolaylaştırıcı Egzersiz Yürüyüş Egzersizleridir.

Yürüyüş sırasında rahat terletmeyen pamuklu kıyafetler giyilmelidir ve süresi 30 dakikayı geçmemelidir. Yüzme de gebelikte en çok önerilen spordur. Ayrıca gebelikte özellikle 2. trimesterden sonra yapılabilecek bazı egzersizler kan dolaşımını artırır bel ve sırt ağrılarını hafifletir ve anneyi doğuma hazırlar.

Nefes Egzersizleri
Nefes alırken hem göğüs kafesi hem de karın kaslarımızı kullanırız. Normalde farkında olmadan soluk alıp veririz. Solunum egzersizlerinde göğüs kafesi ve karın kaslarını ayrı çalıştırarak nefesimizi daha bilinçli kullanabiliriz. Nefesi tutma derin soluk alıp beklemek küçük nefesler ise (sadece göğüs kafesi ile sık soluk alıp verme) ağrı sırasında faydalı olur. Büyük nefes ise ıkınma sürecinde faydalıdır.

Doğum sırasında doğru nefes alıp vermek ağrıların daha az hissedilmesini sağladığı gibi rahim kasılmaları sırasında bebeğe giden kan azalır bu fizyolojik bir durumdur. Doğru nefes alınırsa bebeğe daha çok oksijen gitmesi sağlanır. Ağrılar sırasında küçük yüzeyel ve ıkınma döneminde derin nefes alarak vermeden baş gövdeye yaklaştırılarak ıkınılır ve bebek itilir. Bu sırada nefesi kaçırmamak ve bağırmadan ıkınmak gerekir.

Karnı şişirmek ve gereksiz panik doğumu zorlaştırır. Bebeğin başı çıkıyorken ıkınmaya son verilir. Küçük yüzeyel nefesler alınır aksi halde vajinada istenmeyen yırtıklar oluşabilir. Doktor bu konuda anneyi uyaracaktır.

Kegel Egzersizleri nedir ne işe yarar;
Pelvis vajina mesane ve rektum çevresindeki kasların güçlendirilmesidir. Tuvalette idrar yaparken durdurmaya çalışırken yaptığımız eylem şeklinde basitçe ifade edilebilir. Kegel egzersizleri günde birkaç kez perine kaslarını kastıktan sonra 5-10 saniyede gevşeterek uygulanır. Ayakta otururken yatarken her pozisyonda yapılabilir. Bu kasların güçlenmesi doğumu kolaylaştırdığı gibi epizyo ihtiyacını azaltır ve doğum sonrasında da uygulanarak normal vajinal doğumda gelişen perine bölgesinde gevşeme yakınmasının giderilmesinde yardımcıdır.

Yoga Egzersizleri ve Pilates Hareketleri Doğuma Faydaları Yararları
Doğum anında önceden yoga ya da pilates yapmanın da faydalarından söz edilmektedir. Yoga doğru nefes almayı ve nefesi doğru kullanmayı sağlar. Pilates pelvik bölgede kasları güçlendirir doğum sonrası yine bu bölgenin toparlanmasında faydalıdır.

Gebelikte özellikle normal doğum planlandığında takip eden doktorun onayı alındıktan sonra bu konuda eğitilmiş kişilerden yardım alarak doğumu kolaylaştırmak mümkündür. Normal doğumda annenin istekli ve kararlı olması çok önemlidir. Gebeliğin fizyolojik olan fakat tolore edilmesi zor olabilen vücuttaki değişikliklere adapte olan anneler bebeklerini aktif olarak normal doğumla dünyaya getirmelerinin haklı gururunu taşıyacaklardır.

Bir önceki yazımız olan Buz Cilde İyi Gelirmi? başlıklı makalemizde buz cilde iyi midir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Cilde buz iyi gelir mi
Buz Cilde İyi Gelirmi?

Cildimize buz sürmek iyi gelir mi? Bazı cilt doktorlarının buzun insan cildine iyi geldiğini ve insan cildini dinlendirdiği söyler. Buz...

Kapat