Örgü ıslak keçeleme yöntemi

Örgü ıslak keçeleme yöntemi
13 Haziran 2012 tarihinde eklendi, 2.883 kez okundu.

örgü ıslak keçeleme yöntemi nedir nasıl yapılır nasıl hazırlanır detaylı anlatım… 

Örgü ıslak keçeleme yöntemi hakkında detaylı bilgiler ile karşınızdayız hanımlar. El işine bir merak sardınız ve farklı bir şeyler hazırlamak mı istiyorsunuz? O halde aşağıdaki anlatımlara bir göz atmalısınız. Bu anlatımları yakından takip ederek sizlerde fark yaratan bir tasarıma imza atabilir, bu şekilde gerçekten özel bir tasarımı kendi el emeğiniz ile rahatlıkla hazırlayabilirsiniz.

Evlerinizde oturduğunuz yerden rahatlıkla hazırlayabileceğiniz bu tasarım ile hem boş vakitlerinizi değerlendirebilir hem de ortaya gerçekten özenli bir çalışmayı çıkartabilirsiniz. Peki örgü ıslak keçeleme yöntemi nedir ve nasıl yapılır? Gelin detaylara konusunda uzman kişilerin anlatımları ile bir göz atalım…

Örgü ıslak keçeleme yöntemi yapılışı:

Malzemeler:

* Sıcak su, yağ bazlı doğal sabun ( arap sabunu gibi ), bambu masa servisi ya da havalı naylon. Islak keçeleme genellikle keçe kumaşı elde etmek için yapılan bir işlemdir.

ıslak keçeleme yöntemi

1. İlk önce yün lifleri hepsi aynı yöne bakacak şekilde bambu servisin ya da havalı naylonun üzerine sık aralıklarla yerleştirilir. Lifler alt alta dizilirken sıraların arasında boşluk kalmamasına özen gösterilir.

ıslak keçeleme yöntemi nasıl yapılır

2. Daha sonra üzerine sıcak sabunlu su gezdirlir ve servisin/naylonun bir ucundan kaldırılarak yün içinde sıkışacak şekilde rulo yapılır. Rulo yapıldıktan sonra gevşememesi için iki uca lastik geçirilir.

ıslak keçe yapımı

3. Rulo ellerin altında ezilerek yuvarlamaya başlanır. 30 kere bu yuvarlama işlemi tekrarlanır. Lastikler rulonun iki ucundan çıkarılarak dikkatlice açılır.

ıslak keçe tekniği

4. Oluşmaya başlayan keçede herhangi bir buruşukluk oluştuysa bu düzeltilir ve bu sefer servisin diğer ucundan rulo yapılır. Aynı bastırma ve yuvarlama işlemi 30 kere tekrarlanır. Rulo açıldığında bitmemiş fakat tek parça haline gelmiş keçe kumaşı elde edilmiştir.

ıslak keçe hazırlanışı

5. Bir sonraki adım, elde edilen keçe kumaşının kenarlarını sıkılaştırmaktır. Bunu yapmak için parmaklar sabunlu sıcak suya sokulur ve kumaşın kenarlarına daireler çizilerek hafifçe bastırılır ( yüze krem sürme işlemi gibi).

6. Keçe işlemini tamamlamak için keçe rulo yapılmaya ve bastırılmaya devam edilir. İdeal sonucu elde etmek için mümkün olduğunca farklı yönlerden rulo işlemi tekrar edilir. Böylece keçe iyice sıkılaşır, yün lifleri birbirlerine iyice kenetlenir.

ıslak keçeleme yöntemi

7. En sonunda elde edilen kumaş ilk başta yerleştirilen yünlerin 2/3’ü kadar yer kaplıyor olucaktır.

Islak Keçe

Islak keçeleme işlemi kumaş yapımı dışında birçok yaratıcı proje için de kullanılmaktadır. Bu işlem, takı yapımında kullanmak üzere keçe topçukları ya da çocuklara oyuncak yapmak için de uygulanabilir. Bu tip projelerde yün lifleri yine ıslatılarak hamura yapıldığı gibi ellerin içinde sıkıştırılarak çalışılı

Bir önceki yazımız olan Örgü Rende Modeli Yapılışı başlıklı makalemizde Örgü Rende Modeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
örgü rende modeli
Örgü Rende Modeli Yapılışı

örgü rende modeli örneği tekniği nasıl yapılır nasıl örülür bilgileri...  Örgü rende tekniği nasıl yapılır ve bu teknik ile ilgili...

Kapat