Yüzümüz neden kırışır ve neden sarkar?

Yüzümüz neden kırışır ve neden sarkar?
13 Temmuz 2013 tarihinde eklendi, 2.286 kez okundu.

Yüz sarkması ve kırışıklığı nasıl gerçekleşir ve nasıl geçer sizinle…

Yüz kırışıklığı ve yüz sarkması hayatımızda artık büyük bir sorun olmaktan çıktı. Bizleri stresede sokuyor, peki bu durumlardan nasıl kurtuluruz. Tüm sorularınızın cevabını araştırdım ve makalemde yayınlıyorum umarım bilgilerim sizlere yararlı olacaktır.

Yüz sarkması 

yüz sarkması için neler yapılmalı

Sarkma yüz tipine göre farklılık gösterir. Yüzü kemikli olanlar yani elmacık kemikleri belli olanlar daha geç yaşlarda yüz sarkmasıyla karşılarşırlar. Yüzü etli ve çene yapısı küçük olanlar ise daha erken yüz sarkmasına maruz kalırlar.

Yüzümüz sadece yaşımızın ilerlemesi sebebiyle sarkmaz. Bazı çevresel faktörler de bunu hızlandırır. Sigara kullanmak, fazla solaryuma maruz kalmak, sık kilo alıp vermek bu faktörlerden bazılarıdır.

Yüzümüz ilk olarak göz çevresi ve kaş bölgesinden sarkmaya ve çökmeye başlar. İlerleyen zamanlarda dudakların kenarları ve yanaklar aşağıya doğru sarkmaya başlar. Yüzünüze bakıldığında sanki birşeye üzülmüş gibi görünürsünüz. Gözle görülecek şekilde yüzde sarkma ve deformeler, genelde 40 yaş ve üzerinden sonra ortaya çıkar.

Yüz sarkmaları için neler yapılabilir?

Sarkmalar yeni başladığında önlem almak onları geciktirebilir. İlk çizgileriniz oluştuğunda botoks, lazer gibi tedavi yöntemlerine gidip çizgileri kolayca eski hallerine çevirebilirsiniz. Ayrıca sarkmaları önleyici vitamin ve mineralleri cildinize düzenli uygulamalısınız. Sarkmalar için uygulanan etkili yöntemlerden biri olan derin ultrason ve lazer ile iyileşme 2-6 ay gibi sürmektedir. Sarkmalar ilerlemiş ise yüz ve boyun bölgesinde kulağa doğru germe işlemi yapılmaktadır. Bu konular hakkında estetik cerrahiden detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Yüz Kırışıklılığı nasl giderilir.

yüz kırışıklılığı nasıl giderilir

Yaşın ilerlemesi ile birlikte başta yüz olmak üzere kırışıklıklar oluşuyor. Oysa doğru zamanda doğru tedavi ile kırışıklıkların oluşmasını önlemek en azından geciktirmek hiç de zor değil! Kadınlar Şansız !

Kadınlar genetik yapıları itibariyle kırışıklık konusunda erkeklere oranla daha şanssızlar. Üstelik kadınlar estetik görünümlerine de erkeklere oranla daha fazla önem verdikleri için kırışıklıkların varlığı onları daha çok rahatsız ediyor. İşte bu nedenle kadınlar kırışıklık giderici yöntemlere daha fazla rağbet ediyorlar. Peki kırışıklıklar neden oluşuyor?

Acıbadem Bağdat Caddesi Polikliniği Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Yasemin Saray, genetik yapı, ultraviyole ışınları, kas hareketleri ve sigara kullanımın yüzdeki yaşlanmanın en önemli sebepleri olduğunu belirterek şöyle diyor:

“Yüzdeki kırışıklıkların temel nedeni deri yaşlanmasıdır. Deri yaşlanmasının ise kronolojik yaşlanma ve dış etkenlere bağlı yaşlanma olmak üzere iki nedeni vardır. Kronolojik yaşlanma yaşın ilerlemesine bağlı olarak gelişen ve kaçınılmaz olan doğal yaşlanma sürecidir. Bu doğal yaşlanma sürecinin ne kadar hızlı olacağını ya da ne kadar erken başlayacağını genetik özelliklerimiz belirler. Dış etkenlere bağlı yaşlanma ise çevresel faktörlere bağlı gelişen ve aslında engellenmesi mümkün olan yaşlanmadır. Bu dış etkenler, ultraviyole ışınları (aşırı güneş maruziyeti), kas hareketleri (mimiklerin aşırı kullanımı), yerçekimi ve sigaradır.”

Bir noktanın altını çizmekte yarar var. Ultraviyole ışınlarına aşırı maruz kalmak erken yaşlanmanın en önemli nedeni. Yapılan çalışmalar yüzümüzdeki kırışıklıkların %60-70 oranında başta ultraviyole ışınları olmak üzere çevresel faktörler nedeni ile oluştuğunu ortaya koyuyor. Ultraviyole ışınları derinin gücünü ve elastikiyetini azaltarak deride gevşemeye, sarkmaya ve kırışıklık gelişmesine neden oluyor. Yaşlanma geciktirilebilir

Doğal yaşlanma sürecini durdurmak ya da yavaşlatmak elbette mümkün değil. Ancak bu süreci hızlandıran çevresel faktörlerden korunarak derinin yaşlanması ve dolayısı ile kırışıklık oluşması yavaşlatmak çok da zor değil. “Yapılması gereken en önemli şey yaşam boyu güneşten korunmaktır” diyen Doç. Dr. Saray şöyle devam ediyor:

“Güneşlenmemek ve solaryuma girmemek, güneşten koruyan giysiler giymek, şapka takmak ve yıl boyunca hatta kış aylarında bile güneşten koruyucu kremler kullanmak bunun en etkili yoludur. Ayrıca sigara içmemek ve sigara içilen ortamlardan uzak kalmak da deri yaşlanmasına engel olmak açısından oldukça önemlidir. Ayrıca yapılacak bir diğer önemli şey düzenli olarak nemlendirici krem kullanmaktır.” Kırışıklığın engellenmesi için eczanelerde ve kozmetik ürün satan mağazalarda birçok ürün satılıyor. Peki bu ürünlerin kırışıklık önlenmesinde yararları var mıdır?

Doç. Dr. Saray, bu soruyu şöyle yanıtlıyor:

“Bu ürünlerin çoğunun bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmamıştır ve gene çoğunun kırışıklıkları azaltıcı etkileri yok ya da çok azdır. Aslında, kozmetik ürünlerin bir kısmı kırışıklık giderici etkisi olan bazı etken maddeler içerirler. Ancak bu maddelerin kırışıklık giderici etki gösterebilmeleri için o ürünün içinde uygun miktar ve yoğunlukta bulunması gerekir. Çoğu kozmetik ürün ise bu etken maddelerden etkili olabilecek miktarlarda içermez. Dolayısıyla kozmetik ürünlerin çoğu deriyi yalnızca nemlendirerek yumuşaklık sağlar ve derinin görünümünde hafif ve geçici bir düzelmeye yol açar.”

Bir önceki yazımız olan Kış aylarında da güneşten korunun başlıklı makalemizde kış ayları güneşin zararı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
trend sort modelleri
Siyah Şort Modelleri ve Kombinleri

Siyah şort modelleri ile şıklığınıza şıklık katın... Şort modellerinin en çok tercih edildiği mevsim yaz mevsimidir. Yaz aylarında 2013 yılında...

Kapat